Muzyka
PŁYTA TYGODNIA

Máma ni na krk dala klíč – Jaromir Nohavica

15 mar · 24:01
Máma ni na krk dala klíč – Jaromir Nohavica

Jaromir Nohavica to pochodzący z Ostrawy piosenkarz, autor tekstów, poeta i multiinstrumentalista. Znany ze swojej bezkompromisowej postawy, artysta jest z pewnością jedną z bardziej barwnych postaci na czeskiej scenie muzycznej. W jego bogatej dyskografii każdy znajdzie coś dla siebie – od poetyckich ballad aż po dosadne, rubaszne wręcz pieśni ludowe czerpiące z kultury słowiańskiej. Mimo swej rozpiętości stylistycznej szczera i oryginalna twórczość popularnego barda rezonuje z wrażliwością jego licznych fanów na całym świecie

Najnowszy album Jaromira Nohavicy „Máma ni na krk dala klíč” to piętnaście nowych, oryginalnych utworów, mocne melodie i, co charakterystyczne dla ostrawskiego barda, jeszcze mocniejsze teksty. A wszystko to przy akompaniamencie samej gitary akustycznej i akordeonu dętego – dzięki temu instrumentowi artysta symbolicznie powraca do swoich ludowych początków.

Ze szlachetnością dojrzałego mężczyzny radzi sobie z odejściem matki („Máma ni na krk dala klíč”) i śmiercią przyjaciela („Emil P.”), z nostalgią wspomina natomiast minione lata („Staré dobré časy”), jak również dawną miłość („Moniko”). Oddaje hołd poetyckim wzorom („Píseň pro V. V.”, „Den nenávidí noc”), ukochanej kobiecie („Zestárli jsme lásko”) oraz swemu ojcu („Je ti to lito”). Potrafi też jasno nazwać obecną sytuację i czasy dawno minione, ich wzajemną spójność i podobieństwo („Vlci”, „Řekni sýr”, „Řady”).

Nohavica zbudował niepowtarzalny, ważny muzyczny filar tego trudnego roku 2020 – szczególnie dla tych, którzy nie chcą zapomnieć i pamiętają.

Od poniedziałku do piątku „W dobrym tonie”, o godz. 12.45 przedstawimy rozmowy Elżbiety Lewickiej z Jaromirem Nohavicą.

Fot. okładka płyty

15 marca ·  24:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez