Muzyka
PŁYTA TYGODNIA

Muzyczny projekt Maćka Lipiny pt. „Anawa 2.0”

2 maj · 08:37
Muzyczny projekt Maćka Lipiny pt. „Anawa 2.0”

Muzyczny projekt Maćka Lipiny pt. „Anawa 2.0” to nowa wersja albumu „Anawa” zarejestrowanego w 1973 roku, z Andrzejem Zauchą w roli wokalisty.

Ten materiał przeleżał prawie 50 lat, teraz znowu podchodzimy do tej płyty.

Maciej Lipina:

Kilka lat temu w Krakowie brałem udział w koncercie z muzyką pana Jana, na którym występowali różni artyści, dla których komponował. A jako jedyny nie miałem dotąd w repertuarze jego żadnych kompozycji, więc musiałem zagrać jakiś cover. Wybrałem wtedy, między innymi, utwór „Ta wiara właśnie” z albumu Anawy nagranego z Andrzejem Zauchą. Wtedy Jan Kanty Pawluśkiewicz powiedział mi ciekawostkę, że nie dość, że nikt dotąd nie zagrał tego utworu jako coveru, to jeszcze sama Anawa nigdy nie zdążyła zagrać tego materiału. Ponieważ tuż po premierze albumu „Anawa” w 1973 roku, Andrzej Zaucha wyemigrował z kraju, a jak wrócił do Polski – to Anawa już grała znowu z Markiem Grechutą.

Aranżacje i produkcję tej płyty Jan Kanty Pawluśkiewicz powierzył Maciejowi. Lipina od początku miał konkretną wizję materiału, proponując z jednej strony odważne, autorskie aranżacje, z drugiej strony zaś zachował styl lat 70.

Dzisiejsza wersja Anawy to współczesny eklektyzm, na nowo odkryte awangardowe podejście do piosenki, przefiltrowane przez blues-rockowo, soulowe, reagowe i momentami gospelowe fascynacje. Album ten udowadnia, że muzyka łączy pokolenia, wszelkie przenikanie stylistyk i gatunków może być naturalne.
Okładkę albumu zaprojektował sam kompozytor materiału, założyciel i wieloletni lider Anawy, który przeprowadził Marka Grechutę i Andrzeja Zaucha przez ten zespół; także plastyk, mistrz żel-artu Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Fot. materiały prasowe

2 maja ·  08:37

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez