Muzyka
PŁYTA TYGODNIA

Robert Lubera i „Nie-Bo”

19 wrz · 23:50
Robert Lubera i „Nie-Bo”

Na płycie znalazło się dziesięć autorskich kompozycji, które powstawały na przełomie kilku lat. Są one opisem wieloletnich doświadczeń Roberta, zbiorem doświadczeń muzycznych dojrzałego faceta. Lubera w swoich kompozycjach prowadzi słuchacza przez męski świat.

Robert Lubera to polski muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer, producent, grający m.in. w zespołach – Robert Gawliński, Artur Gadowski, Maciej Balcar, Róże Europy, Sagittarius, The End, Piotr Nalepa Breakout Tour oraz zespół Nie – Bo, z którymi od lat koncertuje w Polsce i za granicą.

Początek działalności artysty to lata osiemdziesiąte, w których był liderem blues-rockowej grupy Sagittarius. Z tym zespołem został laureatem OMPP 84/85 (odpowiednik dzisiejszego „Idola”). Uczestnik festiwalów: Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu koncert „Debiuty 85”, Blues TOP Sopot, Jesień z Bluesem, Rawa Blues, Jarocin (występ nagrany przez radiową „Trójkę”), a także Muzyczny Camping w Brodnicy.

Utwory „Deszczowy blues” i „Stary jeep” często gościły na antenie krajowych stacji radiowych, a także znalazły się na pierwszym miejscu listy przebojów Uniwersytetu Columbia w USA. Sagittarius występował na wielu koncertach w kraju i poza jego granicami.

Grał między innymi z Tadeuszem Nalepą. W latach dziewięćdziesiątych założył zespół The End. Zespół ten został laureatem pierwszej edycji przeglądu „Marlboro Rock In ’93”, a także był uczestnikiem festiwali: Festiwal Piosenki Polskiej Opole ’90 koncert „Premiery”, Jarocin ’93. Zespół wydał debiutancki album The End i był supportem zespołu Wilki w czasie trasy koncertowej promującej album Przedmieścia. Nagrał również dwa teledyski do utworów „Zaczynam od nowa” i „Inny świat”.

Jako gitarzysta występował w zespole Róże Europy, a w 1993 rozpoczął współpracę z Robertem Gawlińskim. Z liderem zespołu Wilki nagrał płyty Solo oraz Kwiaty jak relikwie. W trakcie czteroletniej współpracy wiele koncertował między innymi w USA, nagrał dwa koncerty telewizyjne, czterokrotnie występował na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1997 rozpoczął działalność koncertową w solowym projekcie Artura Gadowskiego. Brał udział w licznych koncertach, programach telewizyjnych, a także poprzedzał solowy koncert gitarzysty zespołu Queen, Briana Maya.

W 1999 napisał muzykę do spektaklu pt. „Błysk rekina” w reżyserii Jerzego Fedorowicza rozpoczynając tym samym współpracę z Teatrem Ludowym w Krakowie. Spektakl ten do tej pory oglądało osiemdziesiąt tysięcy widzów. Następnym teatralnym przedsięwzięciem była „Minnesota Blues”. To napisana przez legendarnego lidera Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego autobiografia. Spektakl z muzyką graną na żywo przez zespół Roberta, Nie-Bo, oglądało dwadzieścia tysięcy widzów.

Skomponował i nagrał piosenkę do filmu Krugerandy, z Maćkiem Stuhrem w roli głównej. Ma również na swoim koncie udział w filmach „Anioł w Krakowie” i „Zakochany Anioł” a wraz z zespołem Nie-Bo w serialu telewizyjnym „Majka” (TVN).

Jako lider krakowskiej grupy Nie-Bo koncertował u boku m.in. Piotra Nalepy, Macieja Balcara, Eweliny Flinty, Krzysztofa Zalewskiego, Macieja Maleńczuka czy The Liam MacMhurri Band.

W 2007 roku rozpoczyna współpracę z Piotrem Nalepą w projekcie Potr Nalepa Breakout Tour. To ponad dwieście koncertów pamięci Tadeusz Nalepy i Miry Kubasińskiej zagranych między innymi w USA Austrii Niemczech Czechach. Jeden z nich odbył się w studiu koncertowym Polskiego Radia i był transmitowany na antenie „Trójki”

W 2011 koncertował z zespołem Nie-Bo wraz z Maciejem Balcarem promując jego najnowszą płytę „Ogień i woda” oraz w 2012 album „Live Trax 12”. 27 grudnia 2011 z okazji 50-lecia nadania praw miejskich zagrał w Nowej Dębie benefisowy koncert zespołów Sagittarius, The End i Nie-Bo. Album z tego koncertu (DVD+CD) został wydany w grudniu 2012. W roku 2016 nagrywa płytę z zespołem Sagittariuspt: „Sagittarius Blues Rock Band”, której premiera odbywa się w Chicago.

Fot. materiały prasowe

19 września ·  23:50

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez