Muzyka
STUDIO KONCERTOWE

Recital Ewy Dałkowskiej „To, co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz.”

21 lis · 22:54
Recital Ewy Dałkowskiej „To, co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz.”

21 listopada w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów odbył się recital Ewy Dałkowskiej „To, co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz.”


Recital Ewy Dałkowskiej to sentymentalna podróż do wspomnień z twórczością m.in. A. Osieckiej, M. Hemara, Z. Herberta, S. Balińskiego czy J. Tuwima.

Głównym motywem, który łączy wykonywane przez artystkę utwory jest nostalgia za tym co przeminęło, a jednocześnie tak bardzo ubogaciło naszą wrażliwość na piękno słowa.

W programie recitalu, znajdą się również piosenki „zaangażowane”, które artystka prezentowała w słynnym Teatrze Domowym, będącym w stanie wojennym jedną z najważniejszych scen kultury niezależnej od ówczesnych władz.

Muzykę do wykonywanych utworów, napisali znakomici polscy kompozytorzy m.in. S. Krajewski , J. Derfel, S. Staszewski, S. Radwan.

Publiczność będzie miała okazję posłuchać m.in. "Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną", "Na pierwszy znak", " Kiedy mnie już nie będzie" "Sylwester w Budapeszcie", "Stara piosenka”, „Nadzieja”.


W recitalu udział wzięli:

  • EWA DAŁKOWSKA – śpiew
  • JANUSZ BOGACKI – kierownictwo muzyczne, fortepian
  • MAREK ZEBURA – skrzypce
  • TOMASZ BOGACKI – gitara
  • PAWEŁ PAŃTA – kontrabas

EWA DAŁKOWSKA

Aktorka teatralna i filmowa. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi

twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos - Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców. W 2011 roku Ewa Dałkowska zagrała w nagradzanym na festiwalach krótkometrażowym Święcie Zmarłych w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. W 2015 roku Dałkowska wystąpiła także w filmie Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej oraz w filmie Smoleńsk Antoniego Krauzego, gdzie wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej. W stanie wojennym działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (...). Od 2008 należy do zespołu Nowego Teatru.

Fot. materiały prasowe

21 listopada ·  22:54

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez