Muzyka

Koncert zespołu Ankh w Polskim Radiu Rzeszów (zdjęcia)

18 lut · 09:28
Koncert zespołu Ankh w Polskim Radiu Rzeszów (zdjęcia)

Koncert rozpoczął się o godzinie 19:05 (17 lutego) w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy przy ul. Zamkowej 3 w Rzeszowie. Był transmitowany na 90,5 FM i na kanale YOUTUBE.

Ankh to kultowa kielecka grupa rockowa, która zaistniała na polskim rynku muzycznym w 1991 roku. Na początku występowała w składzie: Piotr Krzemiński, Krzysztof Szmidt, Jacek Gabryszek i Michał Jelonek.

W lipcu 1993 roku zespół zdobył nagrodę publiczności na Rock Festiwalu w Kielcach. W tym samym roku wystąpił na Festiwalu Muzyki Rockowej "Jarocin '93" i otrzymał niemal całą pulę nagród: II nagrodę jury, nagrodę dziennikarzy, nagrodę głównego sponsora, nagrodę wytwórni Mega Czad - kontrakt na nagranie płyty - i najważniejszą dla grupy- nagrodę publiczności. W lutym 1994 roku ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany "Ankh", najpierw wydany na kasecie, a cztery miesiące później na płycie kompaktowej (tzw. "czarna"). Wydawnictwo to okazało się sukcesem artystycznym i komercyjnym, album zebrał entuzjastyczne recenzje i sprzedał się w ilości 80 tys. egzemplarzy. Na kolejnym Festiwalu "Jarocin '94" grupa wystąpiła już w charakterze gościa. Koncert zarejestrowano na kasecie i wydano w 1994 roku jako "Ankh - Koncert akustyczny".

Kolejne lata działalności zespołu to setki koncertów zagranych w Polsce i za granicą. Grupa zaskarbiła sobie uznanie zarówno krytyków muzycznych, jak i zbudowała rzeszę wiernych fanów swojej muzyki, na stałe wpisując się do kanonu polskiego rocka. Zespół ośmiokrotnie wystąpił na Przystanku Woodstock (1995-2002), w tym dwukrotnie ('96 i '97) został laureatem Złotego Bączka - nagrody publiczności festiwalu. 27 lutego 2008 roku, za udział w międzynarodowych festiwalach muzyki art rock, grupa otrzymała odznakę od Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W grudniu 2021 Ankh zagrał bardzo udany koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej na zaproszenie Radiowej Trójki, gościł także w Antyradiu w audycji Makakofonia.

Skład zespołu:Joanna Chudyba - skrzypce, Jan Rusin - perkusja,
Michał Pastuszka - gitara,
Krzysztof Szmidt - gitara basowa,
Piotr Krzemiński - wokal, gitara.  

fot. Marek Maśniak

18 lutego ·  09:28

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez