Patronat

37. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego

11 paź · 10:37
37. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego

15-17 października 2021 r.

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Gminne Centrum Kultury Sportu
i Rekreacji w Świlczy z. s w Trzcianie zapraszają na 37. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego, który odbędzie się w dniach 15-17 października 2021 r.

Podczas Konkursu prezentowane i dokumentowane będą tradycyjne tańce ludowe
z poszczególnych regionów Polski. Główną ideą Konkursu jest ukazywanie i zachowanie tradycyjnego tańca ludowego w jak najbardziej autentycznej formie.

16 października od godz. 9.00 w GCKSiR w Świlczy z. s w Trzcianie odbędą się prezentacje konkursowe w dwóch kategoriach: autentycznych grup i par tanecznych. Zespoły z całej Polski wykonają wachlarz tańców ludowych właściwych dla danego regionu: oberki, polki, walczyki, sztajerki, tramle, krzyżaki, chodzone. Dodatkowo zobaczymy taneczne zabawy w wykonaniu zespołów dziecięcych. w Tym roku zaprezentuje się rekordowa liczba uczestników – 21 zespołów, w tym 3 dziecięce oraz 15 par tanecznych z województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego.

17 października o godz. 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się ogłoszenie wyników oraz zostaną wręczone laureatom nagrody i statuetki pamiątkowe.

Dodatkowo w tym roku 15 października odbędzie się seminarium warsztatowe dotyczące folkloru Lachów Sądeckich.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupia liczne grono uczestników i odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez taniec jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru.

Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ skupia się na istocie autentycznej kultury ludowej w zakresie tańca oraz na jej reprezentantach, których występy służą przekazywaniu tradycji następnym pokoleniom.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest jednym z najstarszych konkursów związanych z folklorem na terenie Polski, organizowany od 1984 roku. Jego głównym celem jest ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego oraz całości kontekstu obrzędowego i obyczajowego nierozerwalnie z nim związanego. Niezmiennie od lat gromadzi miłośników folkloru, głównie tancerzy, lecz także muzykantów i śpiewaków, którzy prezentują rodzime formy taneczne charakterystyczne dla danego regionu, m.in. Podkarpacia (tu przede wszystkim typowe: polka w lewo, polka drąg, tramla, cebula, lasowiak, krzyżak, jacok i wiele innych).


Konkurs dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Patronat nad Konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Współorganizatorem jest także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Wydarzenie będzie transmitowane on-line.

Serdecznie zapraszamy

Fot. materiały prasowe


11 października ·  10:37

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez