Patronat

FTR ”Roztocze bez granic” 2023 - trwają zapisy!

5 maj · 16:44
FTR ”Roztocze bez granic” 2023 - trwają zapisy!

Rozpoczęły się już zapisy do udziału w tegorocznej edycji „Festiwalu Turystki Rowerowej „Roztocze bez granic”- jednego z największych wydarzeń  turystycznych na Roztoczu, organizowanego przez Powiat Lubaczowski i Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie”. Do udziału zaprasza ambasadorka festiwalu Dorota Gardias- dziennikarka, prezenterka i fotomodelka!

Historia festiwalu sięga 2015 roku, kiedy to Roztocze przejechali na rowerach samorządowcy z terenu Powiatu Lubaczowskiego. Jednorazowy rajd przerodził się następnie w cykliczny „Roztoczański Rajd Green Velo”, a ten w FTR „Roztocze bez granic”.

Festiwal jest skierowany do wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku, a szczególnie turystyki rowerowej. Ma na celu propagowanie aktywnego spędzania czasu poprzez turystykę rowerową oraz promowanie atrakcji przyrodniczych, turystycznych i historycznych na terenie Roztocza.

W tym roku 27 maja organizatorzy zapraszają do udziału w „Rajdzie pamięci Powstańców Styczniowych”, którego trasa wiedzie ze stadionu w Starym Dzikowie przez miejsce koncentracji i wymarszu oddziałów powstańczych, obecnie na terenie lasów Nadleśnictwa Oleszyce- Leśnictwa Czerniakowa Buda, następnie przez Cieszanów, Rudę Różaniecką do uroczyska Kobylanka, gdzie zostały stoczone jedne z największych bitew leśnych w czasie całego powstania. Zostaną tam upamiętnieni polegli powstańcy. Na trasie będzie także można spotkać wojska carskie, które zechcą przeszkodzić w przejechaniu trasy, jak i oddziały powstańcze….

Z Kobylanki peleton przejedzie do Starego Lublińca, a stamtąd już na metę do Starego Dzikowa, gdzie na przybyłych uczestników rajdu, ale również mieszkańców i wszystkich zaineresowanych, będzie czekało obozowisko z czasów powstańczych, a w nim pokazy broni, umundurowania oraz pogadanki historyczne.

Na zakończenie rajdu wśród jego uczestników w loterii fantowejzostaną rozlosowane cenne nagrody, w tym rower trekkingowy oraz sprzęt sportowy.

Natomiast w dniu 4 czerwca organizatorzy zapraszają na „Rajd Zdrojowy” wokół uzdrowiskowej perły Roztocza- Horyńca Zdroju. Po starcie z Parku Zdrojowego w Horyńcu-Zdroju uczestnicy przejadą  do stacji kolejowej Basznia Dolna i obserwatorium astronomicznego w Tymcach, a następnie przez Łówczę i Stare Brusno- nieistniejącą już wieś, będąca centrum znanego bruśnieńskiego ośrodka kamieniarskiego- do Kapliczki na wodzie w Nowinach Horynieckich, a stamtąd-orzeźwieni cudowną wodą- na metę w Parku Zdrojowym w Horyńcu. Na zakończenie rajdu wśród uczestników zostanie przeprowadzona loteria fantowa, z kolejnym rowerem  i sprzętem sportowym do wygrania.

W czasie pomiędzy rajdami każdy chętny będzie mógł wziąć udział w konkursie fotograficznym „Powiat lubaczowski. Polub Roztocze” na najciekawszą fotografię z krainy turystycznej Roztocze Wschodnie, wykonaną na dedykowanej „Południowo-roztoczańskiej trasie rowerowej” ( przebieg trasy na www.roztoczebezgranic.pl) . Wystarczy 4 zdjęcia wykonane na dowolnie wybranym odcinku trasy, aby mieć szansę na nagrodę główną- weekendowy pobyt dla 4 osób w nowoczesnym domku całorocznym w Ośrodku wypoczynkowym „Dębowy Dwór” w Rudzie Różanieckiej lub wartościowe vouchery na sprzęt sportowy!

Regulamin konkursu, regulamin Festiwalu, przebieg „Południowo-roztoczańskiej trasy rowerowej”  oraz link do zapisów są dostępne na stronie: www.roztoczebezgranic.pl

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.

Partnerzy instytucjonalni: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna, Miasto i Gmina Narol, Miasto i Gmina Cieszanów, Gmina Stary Dzików, Gmina Horyniec-Zdrój oraz Gmina Lubaczów.

Patronatem honorowym festiwal objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Polska Organizacja Turystyczna, Green Velo, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Stowarzyszenie Euroregion Roztocze.

fot. materiały prasowe

5 maja ·  16:44

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez