Patronat

Popularny „Energetyk” ma już 60 lat

22 maj · 13:24
Popularny „Energetyk” ma już 60 lat

Jedna z najbardziej zasłużonych dla naszego miasta szkół – Zespołu Szkół Energetycznych  im. generała Władysława Sikorskiego w tym roku świętuje 60-lecie istnienia. Przez sześć dekad szkoła nierozerwalnie wrosła w krajobraz Rzeszowa, a jej absolwenci są obecni na całym świecie.

Szkoła powstała w 1963 r. dla potrzeb rzeszowskiej energetyki. Na początku była to Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zakładzie Energetycznym w Rzeszowie, która kształciła w zawodzie elektroenergetyk. Nieco później powstało  trzyletnie Technikum Energetyczne dla Pracujących, a następnie  filie szkoły kształcące w zawodzie elektromechanik, ślusarz – spawacz. W następnych  latach Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształciła w zawodach: monter mechanicznych urządzeń energetycznych na potrzeby Elektrociepłowni Rzeszów Załęże, a filie szkoły w zawodzie elektroenergetyk. Dzisiaj szkoła kontynuuje wcześniejsze tradycje - uzupełniając od roku 2016 ofertę edukacyjną na potrzeby lokalnego ryku pracy - kształcąc w zawodach: technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik fotografii i multimediów oraz elektryk.

Szkoła kształci uczniów dostosowując ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy, a proces kształcenia oparty jest na współpracy z uznanymi firmami nie tylko z regionu. Kształcenie ma charakter praktyczny, to znaczy że, nie ogranicza się tylko do organizowania praktyk zawodowych dla uczniów, obejmuje również szkolenia branżowe dla uczniów i nauczycieli, dzięki którym istnieje możliwość poznania najnowszych technologii stosowanych w firmach. Prócz współpracy z firmami szkoła podejmuje wspólne działania z uczelniami wyższymi, w tym z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Zespół Szkół Energetycznych współpracuje także bardzo mocno z instytucjami – Stowarzyszeniem Elektryków Polskich Oddział Rzeszowski, Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Fundacja „Troska”.

Szkoła stawia nie tylko na kształcenie fachowców w branży ale i na wychowanie młodego człowieka. Rozwijamy pasje i zainteresowania uczniów.

Program uroczystości:

09.00 - msza święta w kościele MB Saletyńskiej przy ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego 71,

11.00 - uroczysta  akademia w bud. V Politechniki Rzeszowskiej przy alei Powstańców Warszawy 12,

13.30 - zwiedzanie budynku Zespołu Szkół Energetycznych  przy ul. Wincentego Pola 1.

22 maja ·  13:24

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez