Patronat

Rekonstrukcja historyczna pt „Serce w plecaku”

3 wrz · 13:33
Rekonstrukcja historyczna pt „Serce w plecaku”

11 września 2021 r. w Jarosławiu odbędzie się niezwykła rekonstrukcja historyczna.                           W swoim tytule nawiązuje ona do pieśni wojskowej pt. „Serce w plecaku", napisanej przez mieszkańca Jarosławia Michała Zielińskiego, oficera Wojska Polskiego.

Zakres chronologiczny rekonstrukcji będzie obejmował okres od 1914 do 1939 roku. Złożona będzie z 5 głównych scen - przystanków, które rozgrywać się będą na ulicach Jarosławia, w miejscach symbolicznych dla miasta i jego mieszkańców. Będą to odpowiednio  rekonstrukcje: wymarszu spod gmachu Sokoła pod wodzą kapitana Serafina Dobrzańskiego, grupy młodych mieszkańców z Jarosławia i okolic do Legionów Polskich, walki polsko- ukraińskie o Lwów, walki polsko-bolszewickie oraz wybuch II wojny światowej. W widowisku udział wezmą profesjonalne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski pod kierownictwem prezesa Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Mirosława Majkowskiego. Atrakcją z pewnością będzie oryginalny czołg Renault FT-17 z wojny polsko-bolszewickiej, wypożyczony z Muzeum Wojska Polskiego                               w Warszawie oraz armata z tego okresu.

Ostania ze scen rozgrywać się będzie na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej gdzie wcześniej mieściły się koszary wojskowe. W tym miejscu odbędzie się zakończenie rekonstrukcji – symboliczne połączenie  dawnych oddziałów wojskowych – grup rekonstrukcyjnych ze współczesnymi jednostkami wojskowymi. Będzie to okazja do spotkania się mieszkańców miasta, z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych oraz obecnych formacji obronnych. Odbędzie się też pokaz sprzętu wojskowego. Nie zabraknie również innych atrakcji. Częścią projektu jest też plenerowa wystawa, przedstawiająca dzieje Garnizonu Jarosław, która  eksponowana będzie na murze ogrodzeniowym jarosławskiego muzeum. Ponadto elektroniczna wersja wystawy udostępniona zostanie na  stronie internetowej. Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich jest jednym z trzech partnerów wydarzenia, obok Jarosławskiego  Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” i Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej

Wydarzeniami towarzyszącymi rekonstrukcji będą także odsłonięcie muralu poświęconego mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu, oficerowi artylerii, zasłużonemu Polsce i zamordowanemu w Katyniu oraz Msza Św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z udziałem metropolity przemyskiego, abp. Adama Szala.  Rekonstrukcja i wystawa, to olbrzymi wysiłek organizacyjny i finansowy.  Projekt uzyskał dofinansowanie z programu dotacyjnego Biura Programu „Niepodległa".   Współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego. W to ogromne przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele instytucji  i osób, m.in.  Garnizon Jarosław, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Związek Strzelecki ”Strzelec”, Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży H. i T. Zielińskich, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Komenda Powiatowej Policji w Jarosławiu, Komenda Powiatowej Straży Pożarnej  w Jarosławiu, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu SPZOZ, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Szarek”.

Swoim patronatem „Serce w plecaku” objęli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof.  Piotr Gliński, poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan i starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Mając na uwadze złożoność i skalę planowanej rekonstrukcji informujemy mieszkańców Jarosławia, że 11 września będą utrudnienia w ruchu drogowym szczególnie na ul. 3 Maja, Grunwaldzkiej i  Słowackiego w godz. od 14.00 do  16.00. Prosimy o wyrozumiałość.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”

Projekt „Serce w plecaku” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego.

pastedGraphic.png
pastedGraphic_1.png
3 września ·  13:33

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez