Patronat

Wystawa „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi Lubaczowskiej”

4 sie · 14:16
Wystawa „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi Lubaczowskiej”

Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 21.08.2022r., o godz. 18.00 w Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Wystawa czynna od 23.08 do 30.11.2022r.

Ideą wystawy jest prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie powiatu lubaczowskiego dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te znalazły się na terenie ziemi lubaczowskiej w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też z Lwowa. Za sprawą ks. Józefa Kłosa, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny, obiekty z wyposażenia trafiły do Cieszanowa. Obecnie przechowywane są w zbiorach cieszanowskiej parafii i Muzeum Kresów w Lubaczowie. Najbardziej wartościowa część zostanie zaprezentowana na ekspozycji. Zabytki te są nadal elementem spuścizny kulturowej kościoła pw. św. Marii Magdaleny, ale, dzięki nowej lokalizacji, stały się też częścią kresowego dziedzictwa kulturowego ziemi lubaczowskiej. Współcześnie lwowska świątynia odzyskała częściowo funkcje liturgiczne. Równocześnie pełni rolę instytucji kultury miasta Lwowa, jako Dom Muzyki Organowej i Kameralnej.

Poprzez prezentowaną wystawę chcemy zwrócić uwagę na potrzebę skatalogowania i dogłębnych badań nad kresowym dziedzictwem kulturowym, znajdującym się na terenie współczesnej Polski. Ukaże to również rolę Lubaczowa, jako powojennego centrum Archidiecezji Lwowskiej.

Mimo trwającej wojny w Ukrainie, której groźbę odczuwamy również na ziemi lubaczowskiej, wynikającego z tego niebezpieczeństwa dla realizowanych przez Muzeum działań i wiążących się z tym trudności, jesteśmy przekonani o potrzebie prezentacji tej wystawy. Wierzymy, że nada to ekspozycji dodatkowego, aktualnego kontekstu i ukaże analogię w stosunku do sytuacji sprzed blisko 80 laty.

Organizatorzy:

Muzeum Kresów w Lubaczowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha w Lubaczowie

Wystawa objęta patronatem honorowym:

Jego Ekscelencji Ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego,

Jego Ekscelencji Ks. Bpa Dra Mariana Rojka Biskupa Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej,

Elizy Dzwonkiewicz Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie

Partnerzy:

Powiat Lubaczowski, Województwo Podkarpackie, Gmina Lubaczów

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Patronat medialny:

TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio Zamość, tygodnik Życie Podkarpackie oraz portal zycie.pl, portale historykon.pl, dzieje.pl, elubaczow.pl, zlubaczowa.pl

fot. materiały promocyjne

4 sierpnia ·  14:16

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez