Patronat

XIV Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”

22 kwi · 14:41
XIV Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”

Pomimo trudności spowodowanych pandemią Międzynarodowe FORUM PIANISTYCZNE „Bieszczady bez granic” poszerza formułę i łączy muzyczne Podkarpacie z Mazowszem. Serce polskiej pianistyki bije dzisiaj zarówno w Sanoku (PSM im. W.Kossakowej 24-26.04.2021) jak i w Warszawie (Hotel  BOSS 3-9.05.2021).

Zapraszamy Państwa w sobotę 24 kwietnia o godz. 19:00 na koncert Forum Miastu - Galę Inaugurującą XVI Forum „Bieszczady bez granic”. Usłyszymy mistrzowski recital skrzypcowy zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. St.Moniuszki w Rzeszowie – Polish Violin Duo Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka. Artyści robią obecnie zawrotną karierę. Grają liczne koncerty, nagrywają płyty CD i wygrywają konkursy muzyczne. Tak było na konkursach muzyki kameralnej w Japonii, USA, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoszech, Bośni i Hercegowinie i w Niemczech. Mają w swoim repertuarze utwory z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku. Stali się prawdziwą wizytówką artystów polskich młodego pokolenia. Każde spotkanie ze sztuką tych młodych, ale już wielce utytułowanych muzyków jest przeżyciem, które nie pozostawi Was obojętnym. Ten koncert jest współorganizowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

W niedzielę 25 kwietnia o godz. 19:00 zaprosimy Państwa na kolejny koncert z sali PSM w Sanoku. Tym razem wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem  artystycznym Jana Lewtaka
w ramach koncertu gwiazd „PGNiG MIASTU”. Wieczór wypełni muzyka fortepianowa Bacha i Chopina. Wśród solistów kandydaci do tegorocznego konkursu chopinowskiego oraz młody pianista z Sanoka – Mateusz Putyra.

Wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo na fanpage Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na naszej stronie internetowej znajdują się linki, które za pomocą jednego kliknięcia odsyłają do poszczególnych wydarzeń.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest jedynym projektem w Euroregionie Karpat, który udostępnia tak szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych (lekarze i rehabilitanci z kliniki LIRA) po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. Udział w projekcie poszerza wiedzę o zajęcia niedostępne w kształceniu podstawowym i motywuje do stawiania odważnych kroków w swojej edukacji. Młodzi pianiści korzystają z wiedzy blisko 30 Mistrzów. Zajęcia łączą w sobie szeroki zakres wiedzy specjalistycznej
i psychologicznej z praktyką estradową. Pogłębianie różnych środków ekspresji w budowaniu dramaturgii dzieła muzycznego.

Ze względu na pandemię tegoroczna część edukacyjna została w całości przeniesiona do Centrum Konferencyjno - Szkoleniowego Hotelu BOSS w Warszawie. Uczestnicy XVI ed. Forum biorą udział w:

 • lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami Forum
 • kursie „Podstawy dyrygentury dla pianistów” z Bogdanem Olędzkim
 • kursie „Podstawy gry na organach dla pianistów” z Januszem Ostrowskim
 • kursie „Improwizacji jazzowej” z Konstantym Wileńskim
 • kursie tańców barokowych i chopinowskich „Zanim zagrasz–zatańcz” z Romaną Agnel
 • kursie gry a’vista z prof. Andrzejem Tatarskim
 • kursie chopinowskim z E.Indjic, A. Jasiński, Ph. Giusiano, L. Grychtołówna, L. Geniusas, St. Wojtas
 • kursie kameralistyki z prof. Aleksandrą Zvirblyte (Litwa) i prof. Eva Varhanikova (Słowacja)
 • wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi.
 • dla laureatów Forum nagrody, stypendia lub  równorzędne „Złote Parnasy 2021”
 • kursie zajęć rehabilitacyjnych w plenerze i na basenie z wodą morską w Hotelu DT Hilton
 • udział w Festiwalu Forum „Bieszczady bez granic” z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej

2 maja o godz.17:30 Nadzwyczajny recital Lukasa Geniusasa (Litwa)

2 maja o godz.20:00 Tryptyk „Suita Narodów Europy” transmitowana przez Polskie Radio „RDC”

3 maja o godz.20:00 „Klasycznie i jazzowo” z Konstantym Wileńskim (Ukraina/Polska)

4 maja o godz.19.00 „Kandydaci do Konkursu Chopinowskiego” z udziałem Philippe Giusiano (Francja)

5 maja o godz.19:00 „Tatiana Shebanova in memoriam 2011-2021” – Rodzina i Przyjaciele

6 maja o godz.19:00 „Nestorzy polskiej pianistyki”- L.Grychtołówna, A.Jasiński, A.Tatarski

7 maja o godz.19:00 „Sztuka Dyrygentury”-Maestro Bogdan Olędzki i Mikhail Woskriesienski (Rosja)

8 maja o godz.19.00 Gala Finałowa XVI MFP – „Polscy kandydaci do Konkursu Chopinowskiego”


W tych trudnych dla młodzieży pianistycznej czasach, Forum „Bieszczady bez granic” staje się szczególnie ważnym i potrzebnym. Kandydatom do Konkursu Chopinowskiego umożliwia kontakt z orkiestrą i Mistrzami
a pozostałym Uczestnikom daje impuls do dalszej, ciężkiej pracy nad kształtowaniem swojego talentu.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu MKiDNiS, IMIT, Yamaha Music Europe – oddział w Polsce, głównego sponsora PGNiG S.A. oraz naszych mecenasów i partnerów: Sanok Rubber Company S.A., Pass Polska Sp. z.o.o., Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Ubezpieczenia Witkowska, Automet, Impexrur i partnerzy.

Fot. forum.interpiano.pl

22 kwietnia ·  14:41

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez