Patronat

XVII Edycja „Rzeszów Carpathia Festival” 2021 20 – 22 sierpnia w Filharmonii Podkarpackiej

7 maj · 10:31
XVII Edycja „Rzeszów Carpathia Festival” 2021 20 – 22 sierpnia w Filharmonii Podkarpackiej

Gość honorowy – Jacek Cygan

Gwiazdy festiwalu – Ralph Kamiński, Kasia Moś, Michał Rudaś, Bartosz Listwan

W konkursie – ZŁOTA PIĘTNASTKA

Mamy to! Złota Piętnastka została wybrana! Jurorzy zdecydowali, kto wystąpi w konkursie XVII edycji „Rzeszów Carpathia Festival” Międzynarodowego Festiwalu Piosenki 2021. Na scenie Filharmonii Podkarpackiej, 20-22 sierpnia, znów staną artyści polscy i zagraniczni, by stoczyć muzyczną bitwę o nagrodę Grand Prix. Wyjątkowo zapowiadają się koncerty gwiazd. Z największymi przebojami Jacka Cygana wystąpią m. in. Ralph Kamiński, Kasia Moś, Michał Rudaś i Bartosz Listwan. Będą niespodzianki i wzruszenia. Kultowe teksty Jacka Cygana przypomną również uczniowie Centrum Sztuki Wokalnej w koncercie pt. „Czas nas uczy pogody”. On sam również zaśpiewa jedną z najpiękniejszych swoich piosenek – „Łatwopalni”. Sponsorem Głównym tegorocznej edycji festiwalu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Spełnia się moje marzenie – na festiwal, który promuje uzdolnionych młodych artystów i prezentuje różnorodną kulturę muzyczną Europy i świata przyjeżdża wybitny autor tekstów polskich piosenek. Jacek Cygan nie tylko przyjął zaproszenie do jury, ale jako gość honorowy, sam stanie przed mikrofonem, by zaśpiewać wraz z uczniami Centrum Sztuki Wokalnej. Kto wie, może niektórzy z nich kiedyś sięgną po wielką sławę, jak to w ciągu kilkunastu lat udało się wielu laureatom naszego festiwalu.

– mówi dr Anna Czenczek, pomysłodawczyni i dyrektor Carpathia Festival oraz dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

„Rzeszów Carpathia Festival” odbędzie się w stolicy Podkarpacia już po raz siedemnasty. Pierwsza edycja, pod nazwą I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej Rzeszów, miała miejsce w 2005 roku. Pomysłodawczynią Festiwalu jest dr Anna Czenczek – Dyrektor ,,Rzeszów Carpathia Festival” oraz Dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Już od II edycji Festiwal ma status międzynarodowego i obok polskich, gościł artystów z takich krajów jak: Norwegia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Izrael, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Węgry, Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja czy Włochy. Od IV edycji wyłącznym wymogiem wzięcia udziału w eliminacjach jest zaprezentowanie piosenki autorskiej, co czyni go wyjątkowym w kalendarzu europejskich festiwali i przyciąga utalentowanych młodych twórców. Ogromna liczba zgłoszeń sprawia, że przez eliminacyjne sito przechodzą naprawdę wyjątkowe wykonania.

Złota Piętnastka walczy o Grand Prix

W tym roku Jury kwalifikacyjne w składzie: Tomasz Filipczak – przewodniczący, Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski po przesłuchaniu niemal 100 autorskich piosenek, zakwalifikowało Złotą Piętnastkę najlepszych wokalistów, którzy otrzymają zaproszenie do Rzeszowa i zaśpiewają z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej.

Cieszy tak wielkie zainteresowanie rzeszowskim festiwalem. Z nowymi utworami wracają osoby, które próbowały swych sił podczas poprzednich edycji Carpathia Festival. Wśród setki nadesłanych nagrań jest bardzo dużo utworów o wysokim poziomie. Tak wykonawczym, jak i kompozytorskim oraz tekstowym. Wyłonienie Złotej Piętnastki nie było łatwe, za to spodziewam się, że występ w Rzeszowie tych, którzy się w niej znaleźli, będzie dużą przyjemnością zarówno dla jury podejmującego decyzję o przyznaniu nagród, jak i dla festiwalowej publiczności.

– mówi Tomasz Filipczak.

Główną nagrodą w festiwalu jest promocja zwycięzcy w postaci dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej – 15.000 zł, zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Jury przyzna również następujące nagrody: za I, II i III miejsce oraz nagrody specjalne za największą osobowość sceniczną. Wśród fundatorów nagród znajduje się m. in. Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP w Warszawie, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny i Estrada Rzeszowska.


Lista wykonawców zakwalifikowanych do XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki

„Rzeszów Carpathia Festival”, 20 – 22 sierpnia  2021

Diogo Almeida – „Mundo Mudou” - SINTRA/PORTUGALIA

Magdalena Białorucka – Ogorzelec - „MankaSędziszowianka” – SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI/POLSKA

Gabriela Blacha – „Kiedy zrozumiem” –  GLIWICE/POLSKA

Anna Cyzon & Paweł Nawrocki – „Pierwszy raz” - TORONTO/KANADA

Szymon Grzybacz  – „Malinowy” – PODWILK/POLSKA

Sehrii Lazanovskyi –„Nayridinishi lyudy” -  IVANO-FRANKIVSK/UKRAINA

Diana Leshynska – „Tobi” - IVANO-FRANKIVSK/UKRAINA

Julia Mayer – „I do” - RYGA/ŁOTWA

Paweł Nawrocki – „Wszystko jedno” – KRAKÓW/POLSKA

Sylwia Piotrowska – „Ostatni raz” – KRZESZÓW/POLSKA

Ania Rydz – „Idź sobie”  – RZECZYCA/POLSKA

Julia Sibielak – „Unreal” – STRZYŻOWICE/POLSKA

Alekss Silvers – „Fireworks” –  RYGA/ŁOTWA

Angelika Wdowczyk LIKA – „Błysk” – WARSZAWA/POLSKA

Julia Węgrowicz  – „Ty wiesz” – WARSZAWA/POLSKA

Lista rezerwowa - Osoby znajdujące się na liście rezerwowej otrzymają nominację do Festiwalu w przypadku, gdy jeden z uczestników zrezygnuje:

  1. Kseniia Tsarenko – „Jubiler” – LWÓW/UKRAINA
  2. Agata Gałach – „Katapulty” – MAJDAN/POLSKA
  3. Dawid Wojtoń – „Zgoda” - RZESZÓW/POLSKA
  4. LENDA/KOZUB – „Powolutku” – ŚWIDNICA/POLSKA
  5. Julian Lesiński – „Only love can win” – BIAŁYSTOK/POLSKA

Dr Anna Czenczek – pomysłodawczyni i dyrektor ,,Carpathia Festival”

21 sierpnia w Filharmonii Podkarpackiej ta właśnie Złota Piętnastka będzie walczyć o Grand Prix. Zwycięzców wyłoni Jury Festiwalowe, w którym zasiądą m. in.: Jacek Cygan – przewodniczący, Kasia Moś, prof. Anna Janosz, prof. Elżbieta Krzemińska, Maciej Błażewicz, Marek Kościkiewicz, Wojciech Wójcicki oraz Tomasz Filipczak – przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej.

Koncerty gwiazd

W tym roku wszystkie festiwalowe koncerty odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej. Decydująca walka o Grand Prix rozegra się 21 sierpnia. Tego dnia ,,Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki uroczyście otworzą organizatorzy festiwalu oraz goście specjalni wydarzenia. Z krótkim koncertem  wystąpią artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie – laureaci polskich i zagranicznych festiwali oraz programów telewizyjnych. Następnie odbędą się Przesłuchania Konkursowe zakwalifikowanych uczestników oraz obrady jury.

Zwycięzców poznamy 22 sierpnia, podczas Koncertu Laureatów, który rozpocznie się o godz. 18.00. Po uroczystym wręczeniu nagród przez organizatorów, przedstawicieli sponsorów, gości i mecenasów festiwalu, odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Czas nas uczy pogody” w reżyserii Anny Czenczek. Ze sceny popłyną melodie największych przebojów z tekstami Jacka Cygana z repertuaru m.in. Edyty Górniak, Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Edyty Geppert. Z muzyką: Seweryna Krajewskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Roberta Jansona, Włodzimierza Korcza, Stanisława Soyki, Krzesimira Dębskiego. To tak kultowe przeboje jak: „Przemija uroda w nas”, „Nie budźcie marzeń ze snów”, „Baw mnie”, „Niebo to my”, „Gołębi song”,  „Jaka róża taki cierń” i wiele innych. Piosenkę „Łatwopalni” zaśpiewa sam Jacek Cygan - Gość Honorowy Festiwalu. Obok niego na scenie pojawią się laureaci poprzednich edycji „Carpathia Festival” Ralph Kamiński, Kasia Moś i Bartosz Listwan, a także Michał Rudaś oraz Soliści i Reprezentacyjna Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka.

Ralph Kamiński, który w 2019 roku wydał obsypany świetnymi recenzjami i nominowany do nagrody Fryderyk album „Młodość” (single „Kosmiczne Energie”, „Wszystkiego najlepszego”), jest zdobywcą Grand Prix Rzeszów Carpathia Festival 2011. Zdobył również Grand Prix - Złotego Tukana i Tukana Publiczności 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Podobnie jak on po najwyższą nagrodę rzeszowskiego festiwalu w roku 2005 sięgnął Bartosz Listwan – wokalista, kompozytor i autor tekstów, a także nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, który ma w dorobku autorski album CD pt. „W pogoni za aniołami”.

Laureatką rzeszowskiego festiwalu jest także Kasia Moś, reprezentantka Polski na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji i finalistka III edycji programu „Must be the Music”, uczestniczka 8. edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz festiwali Top Trendy i Opole. Pięć lat temu wydała swój debiutancki album „Inspination” i obecnie pracuje nad drugim.

Czwarta z gwiazd koncertu „Czas nas uczy pogody” – Michał Rudaś – to wokalista, który mierzy się m.in. z klasycznym śpiewem indyjskim i nagrał inspirowane nim solowe płyty: ShuruvathorazChanging”.  Jest laureatem nagrody jury w koncercie „Trendy” Festiwalu Sopot Top Trendy 2009i ćwierćfinalistą czwartej edycji programu „The Voice of Poland”. Nominowany był też do Fryderyka i Superjedynki za debiutancki album. Współpracował z orkiestrami programów telewizyjnych, śpiewał w dubbingu wielu filmów animowanych i spektaklach Teatru Rampa oraz Teatru Pieśń Kozła.

Wszyscy zaśpiewają piosenki z tekstami Jacka Cygana – poety, scenarzysty, autora musicalowego i członka kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa. Współautor albumu pt. „Dyskoteka Pana Jacka” i programu telewizyjnego o takim tytule. Napisał ponad 1000 piosenek, z których wiele stało się znanymi przebojami. Sześć z nich otrzymywało pierwsze nagrody Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dziesiątki są muzyczną osnową polskich filmów i bajek. Na Rzeszów Carpathia Festival również przygotowuje niespodziankę 22 sierpnia na scenie Filharmonii Podkarpackiej. Sponsorem głównym koncertu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

„Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki – 2021

Gość honorowy: Jacek Cygan

Orkiestra Festiwalowa „Rzeszów Carpathia Festival”:

Tomasz Filipczak – piano, aranżacje

Mirosław Wiśniewski – bas

Przemysław Kuczyński – perkusja

Jan Malecha – gitary

Piotr „Ziarek” Ziarkiewicz – trąbka

Mariusz „Fazi” Mielczarek – saksofony

Andrzej Rękas – puzon

Organizatorami „Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki – 2021 są:

Urząd Miasta Rzeszowa

Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Estrada Rzeszowska

Dr Anna Czenczek – pomysłodawczyni i dyrektor ,,Carpathia Festival”

Patronat honorowy:

Wojewoda Podkarpacki

Marszałek Województwa Podkarpackiego

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Prezydent Miasta Rzeszowa

Sponsor główny:

Bank Gospodarstwa Krajowego

Sponsorzy:

SGL Deweloper

Ziaja Polska

B2B Polska

wyposażamyfirmy.pl

Centrum Medyczne MEDYK

Partnerzy festiwalu:

Brend Group

Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP  w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie

Lord Jack Rzeszów

Makijaż - Paulina Nowak

Resovia Residence Hotel

Patroni medialni:

TVP 2

TVP Polonia

TVP 3 Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów

Dziennik Eurowizyjny

Gazeta Codzienna „Nowiny”

nowiny24.pl

Katolickie Radio Rzeszów „Via”

Nasz Dom Rzeszów

VIP Biznes&Styl

biznesistyl.pl

Echo Rzeszowa

Kurier Rzeszowski

Media Rzeszów

Nasze Miasto

Transmisje radiowe:

Polskie Radio Rzeszów

Od 16.08.2021 r. do 22.08.2021 r. w audycji „W dobrym tonie”, w godzinach 12:05 - 14:00 prezentować będziemy na antenie Radia artystów biorących udział w tegorocznym festiwalu (codziennie po trzech artystów).

STUDIO FESTIWALOWE POLSKIEGO RADIA RZESZÓW: podamy w terminie późniejszym.

Retransmisja Koncertu Laureatów w Polskim Radio Rzeszów: podamy w terminie późniejszym.


Więcej informacji:

www.carpathia.rzeszow.pl

www.facebook.com/carpathiafestival

www.instagram.com/carpathiafestival

www.csw.info.pl

www.facebook.com/csw.rzeszow

www.instagram.com/centrumsztukiwokalnej

www.rzeszow.pl

www.facebook.com/rzeszow.stolica.innowacji


Fot. materiały prasowe

7 maja ·  10:31

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez