Plebiscyt
Turystyczne Perły Podkarpacia 2021
‹ wróć do głosowania

Krempna – Cmentarz nr 6 – Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim

W Beskidzie Niskim możemy spotkać liczne cmentarze z I wojny światowej, które zostały wkomponowane w górski krajobraz. W Krempnej taki obiekt znajduje się na wzgórzu Łokieć. Powstał według projektu Dušana Jurkoviča – słowackiego architekta, znanego z wielu realizacji cmentarzy Wielkiej Wojny.

Obiekt wybudowano na planie dwóch nałożonych na siebie owali. W ogrodzeniu możemy zobaczyć dwa potężne, betonowe krzyże. Interesujący jest pomnik centralny. Stanowią go kamienne filary ułożone w okrąg, na których wykuto płaskorzeźby przedstawiające twarze antycznych, rzymskich wojowników. Dźwigają one betonowy wieniec ozdobiony miedzianymi elementami w kształcie liści dębu. Na cmentarzu pochowano 120 żołnierzy, w tym zidentyfikowano 53 żołnierzy armii austriackiej i 33 armii rosyjskiej. Pozostali nie zostali zidentyfikowani pod kątem przynależności do danej armii. Na mogiłach znajdują się drewniane krzyże.

Cmentarz otacza mur z kamienia z kutą bramką. Na pomniku zostały umieszczone dwie inskrypcje: "W pamięci, miłości, błogosławieństwie pokoju żyje nasza śmierć" oraz "Walczyliśmy pierś w pierś, zmartwychwstaniemy ramię w ramię" .

Cmentarz jest obiektem Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Z przewodnikiem Łukaszem Kuczmarzem rozmawia Iwona Piętak.

--:--
--:--

Fot. Smuszkiewicz Kamil

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez