Plebiscyt
Turystyczne Perły Podkarpacia 2021
‹ wróć do głosowania

Krosno – Centrum Dziedzictwa Szkła

Krosno od lat kojarzy się z wyrobami szklanymi najwyższej jakości. Wszystko zaczęło się w okresie międzywojennym. Spółka akcyjna z Krakowa „Polskie Huty Szkła” w 1924 wybudowała pierwszą hutę szkła w Krośnie. Kultywowaniem tej tradycji zajmuje się dziś Centrum Dziedzictwa Szkła.

W podziemiach pod zabytkowym Starym Miastem ukryta jest małą hutą szkła, która produkuje własne wyroby. W powstałym przy niej muzeum dokumentuje się szklaną tradycję przy użyciu najnowocześniejszych multimedialnych narzędzi. Podczas zwiedzania możemy zobaczyć szkło artystyczne i warsztaty szklanego rzemiosła (m.in. malowanie na szkle, pracownię witrażu i sztukę grawerowania), a przede wszystkim sztukę wytopu szkła oraz jego formowania (wydmuchiwanie). Jednym zdaniem: poznajemy etapy tworzenia szklanej sztuki artystycznej i użytkowej.

Przy muzeum znajduje się dobrze zaopatrzony sklep, gdzie można nabyć przeróżne wyroby ze szkła. Podsumowując: „Dmucha się w piszczel i jest szklany wazon”. Aby zrozumieć ten przekaz trzeba koniecznie odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Z przewodnikiem Łukaszem Kuczmarzem rozmawia Małgorzata Iwanicka.

--:--
--:--

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez