Wiadomości

10. rocznica śmierci Przemysława Gintrowskiego

3 paź · 11:01
10. rocznica śmierci Przemysława Gintrowskiego

Polskie Radio Rzeszów zaprasza na centralne obchody 10. rocznicy śmierci Przemysława Gintrowskiego.

20 października 2012 roku zmarł Przemysław Gintrowski - wybitny artysta, polski kompozytor, pieśniarz i twórca muzyki filmowej.
Jego twórczość odcisnęła istotny ślad w polskiej kulturze, a także w sercach jego słuchaczy. Przemysław Gintrowski pozostawił po sobie dziesiątki doskonałych kompozycji, które na stałe wpisały się w naszą estetykę i wrażliwość.
W  dziesiątą rocznicę jego śmierci Polskie Radio Rzeszów wraz z rodziną zmarłego Agnieszką i Julią Gintrowską wspominać będzie barda podczas centralnych obchodów upamiętniających jego twórczość.

Na uroczystość, która odbędzie się 25 października 2022 r.  w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie złożą się: koncert „ŚLEPCY” – Mój Gintrowski w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego z gościnnym udziałem Julii Gintrowskiej oraz spektakl „Przesłuchanie Człowieka – rzecz o Przemysławie Gintrowskim”.


Koncert „ŚLEPCY” – Mój Gintrowski to podróż osadzona między rozdarciem i ciszą, ułomnością i tym co doskonałe, prawdziwym człowieczeństwem i kompletnym jego brakiem,
…we wnętrzu gdzie się toczy wspomnienie i krew
w sztolniach, studniach, komorach
pełnych ciemnych imion…
To tylko mała cząstka tego, co można powiedzieć o potędze Słowa i Dźwięków w twórczości Przemysława Gintrowskiego.

„ŚLEPCY” – Mój Gintrowski

Występuje trio w składzie:
Norbert „Smoła” Smoliński – śpiew, (koncepcja i reżyseria)
Marcin Fidecki – pianino
Marcin Gałkowski – gitary
Koncertowy spektakl okraszony jest aktorskimi recytacjami Przemysława Tejkowskiego (głos Poety) oraz animacjami Konrada Dakowicza.

Spektakl przedstawia rozmowę artysty (w tej roli Przemysław Tejkowski, aktor i reżyser spektaklu) z nadprzyrodzoną „Substancją” (Adrianną Kieś), trochę zmysłowa, trochę mistyczna, krąży między anegdotą a metafizyką, a niebiańskie „łącza” sprawiają, że bohaterami dramatu stają się widzowie. Czy Anioł zawiedzie duszę Gintrowskiego do raju, czy może stanie się coś wręcz przeciwnego? Duet Tejkowski – Kieś, świetnym aktorstwem wykreował pełne życia postacie, i świetnym śpiewaniem dowiódł, że w naszych zepsutych czasach możliwy jest jeszcze teatr dostarczający szlachetnych wzruszeń i głębokich przeżyć.

„Przesłuchanie człowieka – rzecz o Przemysławie Gintrowskim”

Występują: Adrianna Kieś, Przemysław Tejkowski
Reżyseria, autor tekstu – Przemysław Tejkowski
Muzyka, aranżacje – Jacek Chrobak
Muzyka do piosenek – Przemysław Gintrowski

10. rocznica śmierci Przemysława Gintrowskiego.

25.10.2022 roku, godz. 18.30, Filharmonia Podkarpacka.

Patronat medialny:

Sponsor:

3 października ·  11:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez