Wiadomości
KROSNO

147,5 mln zł dofinansowania z budżetu UE na komunalny holding

25 maj · 21:23
147,5 mln zł dofinansowania z budżetu UE na komunalny holding

Niemal 147,5 mln zł dofinansowania z budżetu UE otrzymał od 2004 r. Krośnieński Holding Komunalny z Krosna. Spółka za te pieniądze zrealizowała 11 projektów inwestycyjnych, w tym m.in. zmodernizowała ciepłownię oraz uporządkowała sieć ciepłowniczą w Krośnie. Jak poinformował prezes Holdingu Janusz Fic, unijne pieniądze  pozwoliły spółce zrealizować inwestycje, na które holdingu nie byłoby stać. „Kilkanaście lat konsekwentnej pracy pozwoliło nam jednak zrealizować zadania nawet te, które na początku były trudne do wyobrażenia” – dodał.

Fic podkreślił, że przy wsparciu finansowym z budżetu UE spółka rozwinęła wszystkie prowadzone działalności, m.in. wodociągowo-kanalizacyjną, energetyczno-ciepłowniczą oraz zagospodarowania odpadów.

Pierwszym projektem zrealizowanym przez holding przy wsparciu środków unijnych było zmodernizowanie ciepłowni Łężańska w Krośnie, w 2006 r. Wartość inwestycji wyniosła 2,7 mln zł, a dofinansowanie stanowiło 1,3 mln zł. W ramach perspektywy finansowej UE 2007-2014 spółka zrealizowała kolejne cztery projekty inwestycyjne, w tym min. uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej Krosna czy budowę bloku kogeneracyjnego ciepła i energii elektrycznej opalanego biomasą w ciepłowni Łężańska.

Inwestycje krośnieńskiego holdingu wspierane są również dofinansowaniami, dotacjami i pożyczkami ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW był również instytucją pośredniczącą dla środków pozyskanych z UE.

Łączna wartość 33 projektów realizowanych w ciągu ostatnich 17 lat przez spółkę, przy wsparciu finansowym UE oraz ze środków NFOŚiGW, to ponad 536,5 mln zł brutto. Oprócz dotacji holding skorzystał również z 11 preferencyjnych pożyczek z NFOŚiGW na łączną kwotę ponad 81,6 mln zł oraz z 11 pożyczek z Wojewódzkiego FOŚiGW w Rzeszowie na ponad 26,5 mln zł.

fot. MPGK Krosno

25 maja ·  21:23

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez