Wiadomości
TARNOBRZEG

2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu

1 lut · 07:06
2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu

Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci chłopskiego pisarza i poety z przełomu IX i XX wieku.

Ferdynand Kuraś urodził się 150 lat temu w Tarnobrzegu-Wielowsi. Na skuek nieszczęśliwego wypadku w dziciństwie stracił słuch. Ułomność, chłopskie pochodzeie i bieda nie przeszkodziły mu jednak w rozwinięciu wrodzonego talentu. Wbrew przeciwnościom losu, dzięki ogromnej determinacji Kuraś posiadł trudną do zdobycia w tamtych czasach umiejętność czytania i piasania. Tę podstawową wiedzę wykorzystał w realizowaniu swojej największej pasji. Jako poeta zadebiutował w 1893 roku wierszem „Na zgon Teofila Lenartowicza”. Wydając tomiki poezji i publikując na łamach ówczesnych gazet został jednym z najbardziej znanych i cenionych pisarzy chłopskich.

W swojej twórczości Ferdynand Kuraś wiele razy nawiązywał do Tarnobrzega. Największe uznanie przyniósł mu tom wspomnień „Przez ciernie żywota”, wydany w 1924 roku i opatrzony przedmową Stefana Żeromskiego.

Za swoją twórczość Ferdynand Kuraś odznaczony został krzyżem Polonia Restituta. Zmarł 3 grudnia 1929 roku.

Fot. Wanda Piasek

1 lutego ·  07:06

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez