Wiadomości

Śmiertelne zatrucie czadem na Podkarpaciu. Nie żyje 78-letnia kobieta

31 sty · 10:00
Śmiertelne zatrucie czadem na Podkarpaciu. Nie żyje 78-letnia kobieta

78-letnia kobieta to kolejna śmiertelna ofiara tlenku węgla - poinformował we wtorek rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski. Do dramatu doszło w poniedziałek w miejscowości Golcowa w woj. podkarpackim. Kobieta poniosła śmierć w wyniku zatrucia czadem w domu jednorodzinnym.

Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, ostatniej doby w całym kraju strażacy wyjeżdżali do 12 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia zmarła jedna osoba, a siedem wymagało pomocy lekarskiej. Z danych PSP wynika, że od 1 października, czyli od początku umownego okresu grzewczego, zanotowano w Polsce 1761 interwencji związanych z emisją czadu. Zginęło 41 osób, a 691 osób zostało rannych.

Czad, czyli tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia, przy dużych stężeniach tego gazu, może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

(PAP)

31 stycznia ·  10:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez