Wiadomości
KROSNO

Afgańczycy w ciężarówce

14 sty · 15:17
Afgańczycy w ciężarówce

Sześciu imigrantów z Afganistanu znaleziono w naczepie serbskiej ciężarówki jadącej tranzytem przez Polskę do Rosji. Pojazd zatrzymali do kontroli w Lipowicy w powiecie krośnieńskim funkcjonariusze Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej.

Patrol usłyszał hałas dobiegający z ciężarówki. Po otwarciu naczepy w środku znajdowało się sześciu młodych obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy przyznali, że do naczepy dostali się w Rumunii bez wiedzy kierowcy, płacąc za to po 3 tysiące euro. Afgańczycy składali wcześniej wnioski o pomoc międzynarodową w Rumunii, jednak postanowili wybrać się dalej do Niemiec.

Cudzoziemcy byli w dobrej kondycji fizycznej. Mieli dodatkowe ubrania oraz koce. Imigranci mają być przekazani z powrotem do Rumunii. To pierwsze tego typu zdarzenie w tym roku. W 2021 r. Straż Graniczna zatrzymała 80 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy ze Słowacją.

Byli to głównie obywatele Afganistanu oraz Syrii, którzy przemieszczając się tzw. szlakiem bałkańskim, dotarli do Polski, ukrywając się w naczepach ciężarówek. Polskę traktowali jako kraj tranzytowy.

Fot. archiwum

14 stycznia ·  15:17

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez