Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Generał Brygady Andrzej Popko o ochronie polskich granic

3 gru · 10:07
Generał Brygady Andrzej Popko o ochronie polskich granic

W Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej Generał Brygady Andrzej Popko, komendant bieszczadzkiego oddziału SG służył ok. 25 lat.

Jak powiedział na naszej antenie, nigdy nie przypuszczał, że tego typu zdarzenia na polsko-białoruskiej granicy będą miały miejsce. Jest to odcinek specyficzny, ponieważ przeszkodą przy przekraczaniu granicy jest rzeka Bug. Natomiast, to co wyróżnia Podkarpacie to Bieszczady. Góry są bardzo trudne do pokonania, ale jak przypomniał, funkcjonariusze jako jedyni w Polsce mają do dyspozycji konie.

Generał Brygady Andrzej Popko dodał, że BOSG jest przygotowany na różne sytuacje, również na próbę przejścia migrantów przez podkarpacki odcinek granicy. Dużo zależy od współpracy z funkcjonariuszami po drugiej stronie granicy, w tym przypadku z kolegami z Ukrainy pracuje nam się bardzo dobrze. Wszyscy mamy jeden cel – ochrona granicy państwowej, bez względu na kierunek jej przekroczenia – dodał.

Komendant BOSG powiedział, że ta formacja nadal cieszy się bardzo dużą popularnością i nie brakuje osób chętnych do służby. BOSG aktualnie zatrudnia około 2 tysięcy osób. Ten rok jest rekordowy. Przyjęto 100 nowych funkcjonariuszy, do połowy grudnia oddział zasili jeszcze dwudziestu. Na emeryturę odeszło czterdziestu funkcjonariuszy.

BOSG otrzymał pieniądze na specjalny dodatek motywacyjny. Wypłatę środków podzielono na dwie transze. Gość Radia Rzeszów dodał również, że aktualnie w BOSG realizowane są inwestycje na kwotę 40 mln zł. Pieniądze przeznaczane są na rozwiązania techniczne, sprzęt a niedługo będzie odbierany nowoczesny system perymetrii, który będzie funkcjonował na ok. 30-kilometrowym odcinku granicy.

Z gościem dnia rozmawiał Marek Cynkar.

--:--
--:--

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu

3 grudnia ·  10:07

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez