Wiadomości
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kalkulator niejedno ma imię czyli jak wybrać odpowiedni

5 cze · 19:00
Kalkulator niejedno ma imię czyli jak wybrać odpowiedni

Historia liczenia sięga starożytności. Wiele z nas pamięta jeszcze z młodych czasów liczydła, jakich używało się w szkołach. Dzisiaj w biurze, w domu, na uczelni, w sklepie – wszędzie możemy spotkać i korzystać z kalkulatora. Jak powstał? Jakie spotkamy jego rodzaje? Na co zwracać uwagę? Jak wybrać kalkulator, który spełni nasze oczekiwania?

Historia kalkulatora

Z definicji kalkulator to małe, przenośne urządzenie, służące do liczenia. Urządzenie o takiej nazwie możemy wyszczególnić już w 1850 roku. Miało ono przyciski i służyło do dodawania, ale nie cieszyło się popularnością. Prosty kalkulator wymyślił w 1941 Konrad Zuse i nazwał go Z3. Maszyna prowadziła obliczenia na liczbach binarnych, które były zapisywane w reprezentacji zmiennopozycyjnej. Sterowanie odbywało się zewnętrznie poprzez taśmę filmową.

Rodzaje kalkulatorów

Trudno sobie dziś wyobrazić rzeczywistość bez dostępu do kalkulatora. Często spotykamy go w biurze, używamy w szkole, każdy z nas posiada prosty kalkulator w telefonie komórkowym. Rynek wypełniony jest rożnymi rodzajami tych urządzeń. Możemy wyróżnić kilka typów kalkulatorów między innymi kalkulatory proste (podstawowe, biurowe), który posiada jedynie funkcje podstawowe i dobrze sprawdzi się w domu oraz kalkulator naukowy posiada wiele zaawansowanych funkcji. Wyszczególnić możemy kalkulatory pochodnych cząstkowych, inżynierskie czy graficzne, które mogą  wyświetlać obrazy funkcji i macierzy.

Odpowiadając na pytanie jak wybrać kalkulator trzeba odpowiedzieć na pytanie czego potrzebujemy i kim jesteśmy z zawodu. Z kalkulatorów podstawowych można wspomnieć o niejako dwóch rodzajach - szkolnych oraz biurowych. Pierwsze z nich, używane także w naszych domach, odznaczają się funkcjami tj. dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie oraz obliczać pierwiastki kwadratowe czy procenty.

Drugim popularnym modelem są kalkulatory naukowe, posiadające rozbudowane funkcje, sięgające nawet do 700 opcji. Dokonują one m.in. skomplikowanych obliczeń księgowych. Kalkulatory te polecane są dla studentów lub osób związanych z takimi naukami jak matematyka, technika, fizyka, architektura, robotyka, mechanika, inżynieria.

Wyróżnia się też kalkulatory z drukarką. Mają dużą moc obliczeniową a ponadto można drukować na nich np. obliczenia podatku, Vatu czy przeliczenie walut. Takie kalkulatory są duże, posiadają zasilanie sieciowe (nie wymagają baterii) i wymagają wymiany rolki oraz tuszu.

Na co zwracać uwagę

By wiedzieć jak wybrać kalkulator oczywiście najpierw trzeba wiedzieć, czego potrzebujemy. Czy potrzebujemy jedynie proste urządzenie pozwalające nam w codziennym funkcjonowaniu czy oczekujemy uzyskiwanie szczegółowych wyników dotyczących naszej pracy w zawodach technicznych lub księgowych.

Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, ważne by kalkulator spełniał swoją funkcję tzn. pozwalał ci dokonywać wszystkich niezbędnych obliczeń i pomagał ci na co dzień.

5 czerwca ·  19:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez