Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Bogdan Rzońca o decyzji Trybunałów

19 lip · 10:03
Bogdan Rzońca o decyzji Trybunałów

Europoseł PiS Bogdan Rzońca – dzisiejszy gość Radia Rzeszów komentuje decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i polskiego Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia.

Przypomnijmy, unijny Trybunał nakazał natychmiastowe zamrożenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sadu Najwyższego, natomiast polski Trybunał Konstytucyjny uznał z kolei nakładane przez TSUE zabezpieczenia dotyczące wymiaru sprawiedliwości za niezgodne z polską Konstytucją.

Europoseł mówi, że Polska, podpisując Traktaty Europejskie, nie scedowała na Unię zagadnień wymiaru sprawiedliwości, a w zachodniej Europie również pojawiają się orzeczenia sądów krajowych o nadrzędności ich przepisów nad prawem unijnym.

W Traktatach Europejskich jest wyraźnie napisane, że domeną państw narodowych – członków Unii Europejskiej są systemy prawne. Chcę przypomnieć, że również francuska Rada Stanu, czyli Trybunał Konstytucyjny we Francji orzekł, że francuska Konstytucja pozostaje nadrzędna wobec prawa europejskiego.

– powiedział europarlamentarzysta PiS.

Komentując przyjętą początkiem lipca wspólną deklarację kilkunastu europejskich ugrupowań prawicowych – w tym PiS – europoseł mówi, że ma ona m.in. wzmocnić siłę konserwatywnego skrzydła w europejskiej polityce.

Ta deklaracja jest potrzebna, żeby wzmocnić siłę sił konserwatywnych w całej Europie. Chodzi o to, że ojcowie założyciele Unii Europejskiej powiedzieli, że Unia musi być wspólnotą niezależnych państw.

– powiedział europoseł PiS, dodając, że politycy lewicowi i liberalni dążą natomiast do powstania w Europie jednego państwa, jednego rządu i jednego parlamentu.

Rozmawia Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

19 lipca ·  10:03

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez