Wiadomości
BIESZCZADY

Cmentarz na Manyłowej

18 mar · 08:00
Cmentarz na Manyłowej

Symboliczny cmentarz upamiętniający ofiary walk w czasie I wojny światowej powstanie w sąsiedztwie szczytu Manyłowa w Bieszczadach. Spotkali się tam miłośnicy historii, przewodnicy i leśnicy, wspominając krwawy atak sprzed 106 lat. Na Manyłowej znajdowały się wtedy wojska rosyjskie i żołnierze armii austro węgierskiej wykonali podkop, podkładając pod ich pozycje materiały wybuchowe. 12 marca 1915 r.w eksplozji i walkach zginęły setki żołnierzy. W leju po wybuchu pochowano ok tysiąca osób — w tym także ofiary wcześniejszych starć.

Kolejne tysiące ofiar pochłonęły walki na sąsiednich grzbietach górskich. Tych poległych także chowano naprędce w zbiorowych mogiłach. O ich upamiętnienie zabiegają od kilku lat społecznicy, również spoza naszego kraju. To m.in. potomkowie walczących tu węgierskich honwedów. Nadleśnictwo Baligród uzyskało już zgodę na utworzenie symbolicznego cmentarza. Przeznaczony na to teren przed rokiem uporządkowano.

Równocześnie planowane jest postawienie tablic przypominających o wydarzeniach z I wojny światowej. Staną w kilkunastu miejscach na terenie Bieszczadów.

18 marca ·  08:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez