Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Dr Jarosław Kinal o socjologicznych skutkach pandemii

6 kwi · 09:10
Dr Jarosław Kinal o socjologicznych skutkach pandemii

Zdaniem dr Jarosława Kinala – medioznawcy i socjologa z Uniwersytetu Rzeszowskiego, przyzwyczajenia, których nauczyliśmy się w czasie roku pandemii, pozostaną w nas. Bardzo wiele osób docenia np. obowiązujący z powodu zagrożenia koronawirusem dystans fizyczny między ludźmi, bo czują się wtedy bezpieczniej. Podobnie jest z nawykiem prawidłowego mycia rąk.

Nasz gość podkreśla, że pandemia sprawia, iż bardziej cenimy chwile spędzane w gronie najbliższych. Dr Jarosław Kinal dodaje, że tych pozytywnych aspektów wbrew pozorom jest sporo.

Pandemia pokazała, na kogo możemy liczyć. Pokazała w nas wewnętrzną siłę do walki o siebie i o swoje miejsca pracy, a także to, że bohaterami codziennego dnia są także zwykli ludzie np. kasjerzy czy kurierzy, dzięki którym możemy normalnie funkcjonować.

– mówi socjolog.

Jarosław Kinal podkreśla też rolę mediów w walce z dezinformacją oraz ogromną siłę nauki, dzięki której szybko otrzymaliśmy potrzebne szczepionki.

Nasz gość dodał, że jednocześnie obserwuje się wzrost liczby osób borykających się z depresją. Ponadto obecna sytuacja wpływa na zubożenie klasy średniej społeczeństwa, która zawsze jest motorem napędowym gospodarki. Z tymi negatywnymi skutkami pandemii trzeba walczyć – podsumowuje socjolog.

Z gościem dnia rozmawiał Dawid Osysko:

--:--
--:--


Fot. archiwum

6 kwietnia ·  09:10

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez