Wiadomości
STALOWA WOLA

Dworzec Stalowa Wola Rozwadów zostanie zmodernizowany

29 mar · 16:30
Dworzec Stalowa Wola Rozwadów zostanie zmodernizowany

Ponad 12 milionów 100 tysięcy złotych kosztować będzie rewitalizacja zabytkowego Dworca Kolejowego w Stalowej Woli Rozwadowie.

Dziś podpisano umowę w tej sprawie pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. a konsorcjum firm, które wykonają to zadanie w formule Zaprojektuj i Zbuduj. W ramach przebudowy zostaną wzmocnione i zaizolowane fundamenty, a elewacja obiektu będzie odtworzona na wzór historycznej, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Budynek zostanie przebudowany tak, by odpowiadać również na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Jak powiedział Wojciech Zabłocki - dyrektor ds. inwestycji w spółce kolejowej - bardzo ważnym etapem było pozyskanie na ten cel środków unijnych. Nie mniej istotna będzie współpraca z samorządem Stalowej Woli, który jest zainteresowany wykorzystaniem powierzchni użytkowych w remontowanym budynku.
Realizacja przebudowy dworca kolejowego, wybudowanego w Rozwadowie w 1888 roku wpisuje się w rewitalizację tej dzielnicy Stalowej Woli. Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny stwierdził, że remont pozwoli na odzyskanie blasku przez tę historyczną część hutniczego grodu. Zapowiedział, że w 2023 roku, gdy będzie obchodzona 50. rocznica włączenia dzielnicy Rozwadów do Stalowej Woli zakończony zostanie cały proces rewitalizacji.

Obecny podczas uroczystości wiceminister infrastruktury Rafał Weber poinformował, że rewitalizacja w Rozwadowie jest elementem Programu Inwestycji Dworcowych, który obejmuje kompleksową modernizację lub budowę prawie 200 takich obiektów w Polsce.

Odnowiony dworzec w Stalowej Woli Rozwadowie zostanie oddany do użytku w połowie 2023 roku. Leży on przy linii kolejowej nr 68 relacji Lublin - Przeworsk.

Rozmawiał Robert Pytka.

--:--
--:--

Fot. R. Pytka

29 marca ·  16:30

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez