Wiadomości
JAROSŁAW

Obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ i Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Jarosławiu

20 maj · 18:36
Obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ i Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Jarosławiu

W Jarosławiu odbyły się dziś obchody Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ i Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Oba upamiętnienia przypadają 29 maja - właśnie tego dnia w roku 1948 rozpoczęła działalność pierwsza misja ONZ nadzorująca przestrzeganie rozejmu po wojnie izraelsko-arabskiej. Natomiast Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa ustanowiony został przez Sejm w roku 2011, ma upamiętniać wszystkich polskich żołnierzy i funkcjonariuszy służących na różnych misjach poza granicami Polski.
Jak przypomniał podczas uroczystości na rynku prezes jarosławskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Zbigniew Broś, polscy żołnierze uczestniczą w różnych misjach od lat 50-tych, czyli od czasu pierwszej misji Wojska Polskiego w Korei, aż po dzień dzisiejszy. Służbę na nich pełnią także żołnierze z Podkarpacia, którzy ostatnio brali udział m.in. w misji NATO na Łotwie.
Podczas uroczystości w Jarosławiu weteranom i osobom związanym z ich środowiskiem wręczone zostały pamiątkowe medale i odznaczenia. Odczytany został też Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa, a pod tablicą upamiętniającą udział żołnierzy garnizonu Jarosław w misjach i operacjach pokojowych, znajdującą się na jarosławskim Ratuszu, złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.

Relacja Jerzego Pasierba.

--:--
--:--

fot. Jerzy Pasierb

20 maja ·  18:36

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez