Wiadomości
RZESZÓW

Dziś rocznica pierwszego lądowania największego samolotu świata AN-225 w Rzeszowie

13 lis · 16:15
Dziś rocznica pierwszego lądowania największego samolotu świata AN-225 w Rzeszowie

An-225 "Mrija" dokładnie rok temu po raz pierwszy wylądował w Rzeszowie. Wydarzenie, choć odbywało się w godzinach nocnych, przyciągnęło w okolice lotniska tłumy fanów, nie tylko z regionu, ale też odległych zakątków Polski i Europy. Przeprowadzoną w Internecie transmisję z lądowania oglądało około 100 tys. fanów. Tuż po lądowaniu Konrad Wołos, dyrektor pionu operacyjnego lotniska Rzeszów-Jasionka powiedział:

To największy samolot na świecie. Jego masa całkowita może wynieść do 600 ton. Potrafi zabrać na pokład 250 ton towaru. Dla lotniska nie jest to duże wyzwanie. Wielokrotnie obsługiwaliśmy szerokokadłubowe frachtowce dalekiego zasięgu. Ale jest to unikalna maszyna i unikalne wydarzenie w skali naszego lotniska i nie tylko

- mówił Konrad Wołos.

An-225 pojawił się w Rzeszowie kilka razy. Obecnie „Mrija” nie lata. Podczas pierwszych dni agresji rosyjskiej na Ukrainę ten samolot został zniszczony, planowana jest jednak jego odbudowa.

Podczas pierwszego lądowania samolotu An-225 Mrija na płycie lotniska byli m.in. nasz reporter Szymon Taranda i fotoreporter Marek Maśniak. Zapraszamy do wysłuchania relacji dźwiękowej i obejrzenia filmu oraz zdjęć w pierwszej wizyty tego samolotu w Rzeszowie: https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/dzis-wieczorem-w-rzeszowie-ladowanie-najwiekszego-samolotu-swiata.

fot. Szymon Taranda

13 listopada ·  16:15

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez