Wiadomości

Ekoturystyka – popularny sposób na wypoczynek

18 sty · 13:14
Ekoturystyka – popularny sposób na wypoczynek

W ostatnim czasie coraz bardziej staje się popularna ekoturystyka, czyli wypoczynek, który jest zrównoważony i opiera się na odpoczynku od cywilizacji, kontakcie z naturą i kulturą. Może to być zarówno turystyka aktywna, jak i turystyka bardziej specjalistyczna – związana stricte z badaniem przyrody czy kultury.

Przykładem ekoturystyki jest wyjazd do ekologicznego gospodarstwa, gdzie tradycyjnie produkuje się żywność. Jest to urlop, gdzie aktywnie spędza się wolny czas np. na pieszych wycieczkach, czy jeździe na rowerze, połączony z chęcią poznania lokalnych produktów.

Jak przekonuje Bogumiła Kusz z gospodarstwa ekologicznego „EkoChatka” z Doliny Strugu, bardzo ważny jest wybór takiego miejsca, w którym gospodarze powinni zapewnić ekologiczną żywność jak np. wiejskie jajka czy mleko prosto od krowy.

Początek rozwoju ekoturystyki notowany jest na lata 70. XX wieku, kiedy w Kanadzie, Meksyku i USA do głosu doszły ruchy pacyfistyczne i proekologiczne, głoszące sprzeciw wobec rabunkowej gospodarce człowieka i agresywnej polityce.

Relacja Beaty Korbas.

--:--
--:--

Fot. archiwum

18 stycznia ·  13:14

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez