Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Elżbieta Korbecka o zaletach mediacji

27 maj · 09:42
Elżbieta Korbecka o zaletach mediacji

Mediacje to wciąż mało znane narzędzie, pomocne w rozwiązywaniu spraw. Dodatkowo okres pandemii przyczynił się do ich spadku.

Jak powiedziała na antenie Radia Rzeszów, Elżbieta Korbecka, radca prawny, prezes Centrum Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie, to często łatwiejszy i szybszy sposób dogadania się stron w każdej sprawie. Najczęściej mediuje się w sprawach rodzinnych, administracyjnych, również gospodarczych. Ważne jest również to, że mediować można także na etapie prokuratorskim.

Do mediacji może skierować sąd, ale strony same mogą podjąć taką decyzję. Aby rozpocząć proces, należy dogadać się ze stroną przeciwną, wybrać mediatora i podpisać umowę na odpowiednie wynagrodzenie wynikające z przepisów prawa- tłumaczy Elżbietą Korbecka – radca prawny. Mediacja powinna trwać około miesiąca, maksymalnie do trzech.

Okręgowa Izba Radców Prawnych zorganizowała konferencje dotycząca mediacji branżowych. Były tematu dotyczące sporów rówieśniczych w szkole, praw autorskich w środowisku architektów, natomiast sędziny opowiadały o problemach w mediacjach, z którymi boryka się Sąd Okręgowy czy Rejonowy w Rzeszowie.

Rozmowę prowadzi Małgorzata Iwanicka.

--:--
--:--

Fot. Małgorzata Iwanicka

27 maja ·  09:42

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez