Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Europosłowie o rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce

25 paź · 09:18
Europosłowie o rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce

Podkarpaccy europosłowie komentują rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce, która jest odpowiedzią na ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości Polskiej Konstytucji nad Prawem Europejskim.

W rezolucji PE podkreślono, że zgodnie z Konstytucją traktatu UE są bezpośrednio stosowane w porządku prawnym i mają pierwszeństwo w przypadku konfliktu z Prawem Krajowym.

Jak mówi europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska:

Istota sporu o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sprowadza się do niezawisłości wymiaru sprawiedliwości.

Jak dodaje nie ma sprzeczności między polską Konstytucją a unijnymi przepisami.

Nie ma konfliktu z Traktatami, natomiast tu jest mowa o niezawisłości sądów, o tym, żeby żaden polityk nie pokazywał palcem.

– powiedziała Elżbieta Łukacijewska.

Jak uważa z kolei europoseł PiS Bogdan Rzońca, polski rząd nie zgadza się ze zmniejszaniem roli polskiej Konstytucji w systemie prawnym, respektuje natomiast kompetencje Unii Europejskiej w przynależnych jej dziedzinach.

To wszystko co służy budżetowi Unii Europejskiej, Polska respektuje, natomiast tu była inna gra, gra o to, żeby cofnąć znaczenie polskiej Konstytucji.

– dodał europoseł PiS.

We wspomnianej rezolucji europosłowie wezwali również Komisję Europejską do niezatwierdzania Polskiego Planu Obudowy do czasu wdrożenia przez rząd postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczyli równocześnie, że jakiekolwiek kary finansowe nie mogą dotknąć obywateli, końcowych odbiorców dopłat. Rezolucja ma charakter niewiążący dla instytucji unijnych.

Rozmawiał Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

25 października ·  09:18

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez