Wiadomości

IAS radzi, jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

23 cze · 08:18
IAS radzi, jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

Muszelka z plaży, kawałek rafy koralowej, regionalna wędlina – to niektóre z pamiątek z urlopu, za które może grozić wysoka kara grzywny lub nawet więzienie. Izba Administracji Skarbowej radzi sprawdzić, co wolno przewozić przez granicę, by niechcący nie zostać wakacyjnym przemytnikiem. Można to zrobić na stronach: ambasad poszczególnych krajów oraz na stronie granica.gov.pl.

Rzecznik Izby w Rzeszowie asp. Edyta Chabowska zaapelowała do podróżnych, aby przed wyjazdem za granicę poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy, aby później uniknąć przykrych niespodzianek wracając do kraju.

Czasem dopiero na granicy okazuje się, że za przewożony towar grozi w Polsce wysoka grzywna, albo od 3 do 5 lat więzienia.

– przestrzegła turystów.

Zwróciła uwagę, że w walizkach turystów można znaleźć skóry ze zwierząt, koralowce, ale również różnego rodzaju medykamenty tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Turystom zdarzyło się przywieźć wypchane zwierzęta, takie jak krokodyle lub galanterię wykonaną ze skór chronionych zwierząt. Czasami można znaleźć rzadkie okazy typu kolce jeżozwierza, zęby z aligatorów.

Kupowanie takich pamiątek z chronionych zwierząt i roślin to nie tylko przykładanie ręki do ich cierpienia i wymierania całych gatunków. To również przestępstwo, za które grozi nam wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.

– powiedziała rzecznik rzeszowskiej IAS.

Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku, że Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 4,5  tys. okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, które są chronione postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej, w tym: 246 żywych zwierząt, 22 okazy spreparowane, a także ponad 4,2 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej.

(PAP)

Fot. archiwum

23 czerwca ·  08:18

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez