Wiadomości

Jan Nowicki nie żyje. Miał 83 lata

8 gru · 10:49
Jan Nowicki nie żyje. Miał 83 lata

7 grudnia zmarł Jan Nowicki - wybitny aktor teatralny i filmowy. Miał na swoim koncie prawie 200 ról w teatrze telewizji i w filmach, m.in. w „Wielkim Szu”, „Magnacie”, „Spirali”, „Panu Wołodyjowskim” i „Sanatorium pod Klepsydrą”. Przez ponad 30 lat był aktorem Starego Teatru w Krakowie. Związany był z krakowską PWST, w której studiował, następnie został wykładowcą, a także prodziekanem wydziału aktorskiego. Był związany również ze środowiskiem twórców krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami.

Jan Nowicki został uhonorowany jednym z najważniejszych odznaczeń w Rzeczypospolitej: Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Mówił o sobie: „Jestem aktorem z przypadku i zamiłowania. Ten zawód wybrał mnie, nie ja jego”. W naszej pamięci na zawsze pozostanie jako Wielki Szu.

W Polskim Radiu Rzeszów wystąpił m.in. w słuchowisku „Matka” Witkacego oraz w „Wesele – ja to czuję, ja to słyszę” w reż. Jana Niemaszka. W 2017 roku wystąpił na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów, prezentując spektakl we własnej reżyserii pt. „Lwowska tęsknota”, skierowany do rodaków rozrzuconych po całym świecie, ale i do Polaków, którzy ze Lwowa nigdy wyprowadzić się nie zamierzają. Retransmisję ze spektaklu mogli Państwo usłyszeć 7.12.2022 o godz. 22:05 na antenie Polskiego Radia Rzeszów.

fot. archiwum

8 grudnia ·  10:49

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez