Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Janusz Wepsięć o ochronie Lasu Zwierzynieckiego w Tarnobrzegu

6 mar · 08:31
Janusz Wepsięć o ochronie Lasu Zwierzynieckiego w Tarnobrzegu

Podpisane porozumienie trójstronne w sprawie tarnobrzeskiego Lasu Zwierzyniec daje możliwość prowadzenia spójnej polityki dotyczącej przyszłości tego obszaru.

Sygnatariuszami porozumienia są Nadleśnictwo Nowa Dęba, miasto Tarnobrzeg oraz Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników "Wolne Rzeki". Reprezentujący przyrodników wiceprezes Towarzystwa Janusz Wepsięć uważa, że największym sukcesem tego porozumienia jest ograniczenie drastycznej wycinki Lasu Zwierzynieckiego. Jako przykład Gość Radia Rzeszów podaje m.in. czasowe odstąpienie przez Nadleśnictwo Nowa Dęba od tak zwanych rębni, czyli wycinki drzew do gołej ziemi.

Dotychczas obejmowały one również najstarsze fragmenty lasu ze stu – a nawet dwustuletnimi okazami drzew. Janusz Wepsięć zwracał też uwagę na wyegzekwowanie przez przyrodników całkowitego wstrzymania wycinki w okresie lęgowym ptaków.

Przypominając walory historyczne, przyrodnicze i kulturowe tarnobrzeskiego Zwierzyńca nasz Gość podkreślał, że to sami mieszkańcy zainicjowali batalię o las, w którym rodzaj prowadzonej przez Nadleśnictwo gospodarki od lat budził ostry  sprzeciw społeczny.

Janusz Wepsięć dodał, że podpisanie porozumienia nie kończy rozmów na temat dalszego wpływu mieszkańców i przyrodników na formę ochrony Lasu Zwierzynieckiego w Tarnobrzegu.

Z Gościem Dnia rozmawiała Wanda Piasek:

--:--
--:--

Fot. Wanda Piasek

6 marca ·  08:31

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez