Wiadomości
TARNOBRZEG

Kolekcja Dzikowska w Tarnobrzegu

3 gru · 13:05
Kolekcja Dzikowska w Tarnobrzegu

Dzieła sztuki wchodzące w skład tzw. Kolekcji Dzikowskiej już w całości znalazły się w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. W ostatnim wczorajszym transporcie były m.in. XVI-wieczna misa autorstwa Orazio Fontany, porcelanowa donica z herbem Poniatowskich, srebra z herbami Potockich i Tarnowskich, obraz przedstawiający Jana Zdzisława Tarnowskiego pędzla Kazimierza Pochwalskiego, oraz rzeźba „Marek Aureliusz na koniu” autorstwa Gulio Boschiego.

Powrót eksponatów do rodowej siedziby Tarnowskich jest zdaniem Tadeusza Zycha dyrektora tarnobrzeskiego muzeum wielkim wydarzeniem w historii miasta, a zarazem polskiego muzealnictwa.

Kolekcja uważana jest za jeden z najwspanialszych zbiorów ziemiaństwa jaki przetrwał do czasów nam współczesnych.

Składa się na nią około 1500 przedmiotów.

Jest wśród nich 170 obrazów, ponad 70 miniatur, 250 platerów i sreber, 40 rzeźb z okresu od starożytności po XIX wiek. Niezwykle cenne i wartościowe jest kilkadziesiąt rękopisów i starodruków związanych z historią Tarnobrzega i Polski oraz ponad tysiąc pamiątek rodzinnych po Tarnowskich.

Kolekcję wycenioną na ponad 32 miliony złotych zakupiono od Jana Tarnowskiego za kwotę 4 milionów złotych. Środki prawie w całości pochodziły z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Zbiór gromadzony przez rodzinę Tarnowskich poprzednio był eksponowany w Muzeum – Zamku w Łańcucie, a już 19 grudnia znaczną jego cześć będzie można obejrzeć w Muzeum w Tarnobrzegu.Fot. R. Pytka

3 grudnia ·  13:05

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez