Wiadomości
JAROSŁAW

Sukces jarosławskich uczniów w „Kuchni bez granic”

15 mar · 21:52
Sukces jarosławskich uczniów w „Kuchni bez granic”

Trzy nagrody zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących z Jarosławia w 22 Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych. W rywalizacji pod hasłem „KUCHNIA BEZ GRANIC" uczestniczyło 16 szkół z całej Polski.

I miejsce w kategorii kucharz zajęła Dorota Hirna, ktora przygotowała wędzone carpaccio z sarny na torciku z buraków i serka z borowikami. II miejsce w kategorii cukiernik przypadło Gabrieli Idzik za tartaletki z żelkami mango i malinową, kremem z dodatkiem czekolady i chili oraz bezą. III miejsce w kategorii kelner zajął duet: Agnieszka Motyka i Kinga Kwaśna, które przygotowały międzynarodowe menu, na spotkanie nauczycieli z międzynarodowego programu wymiany Erasmus. Była m.in. grecka zupa cytrynowa, włoska deska serów i polska szarlotka, a do tego  odpowiednia zastawa, biało - czerwony bukiet kwiatów i polskie wina. Wszystkie uczennice zgodnie twierdzą, że udział w konkursach wymaga ogromnej pracy, ale jest wiele korzyści. Mobilizuje do twórczego myślenia, uczy odwagi, radzenia sobie ze stresem i jest szansą na zaprezentowanie się właścicielom  restauracji, którzy zasiadają w jury.

Tegoroczny konkurs znacznie się różnił od wcześniejszych edycji, ponieważ młodzież nie spotkała się z jurorami - podkreśla dyrektor szkoły Dorota Wierzbińska-Dubaj.Uczniowie pod okiem nauczycieli, odpowiednio do kategorii, przygotowali receptury, na ich podstawie wykonali potrawy i wypieki, dokonali ich dekoracji i prezentacji lub przygotowali aranżację stołu. Wszystkie etapy prac zostały opisane i sfotografowane, a całą dokumentację  przekazano organizatorom konkursu.

Fot. ZSSChiO Jarosław

15 marca ·  21:52

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez