Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Krzysztof Kaszuba o Polskim Ładzie

11 sty · 08:38
Krzysztof Kaszuba o Polskim Ładzie

Polski Ład od kilku dni wyznacza funkcjonowanie wielu dziedzin życia w Polsce. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do trzydziestu tysięcy złotych, zmiany progów podatkowych i uporządkowanie podatków – to najważniejsze zmiany. Są one korzystne dla zdecydowanej większości Polaków. Będą też ci, którzy w ramach „solidaryzmu społecznego” będą się musieli dołożyć do budżetu państwa.

Solidaryzm społeczny to nie jest złe pojęcie. Jeśli popatrzymy na kraje, które w największym stopniu realizują założenia solidaryzmu społecznego, jak choćby wymarzona przez wielu Polaków Szwecja, to funkcjonujące tam podatki były by dla większości z nas szokujące.

– uważa dr Krzysztof Kaszuba, prezes wojewódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Nowe rozwiązania podatkowe uwzględniają też większą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców lepiej zarabiających wynoszącą 4,9 procent od dochodu oraz ulgę dla kasy średniej.

Nastąpiło uporządkowanie systemu podatkowego i to jest racjonalne i celowe. Wszyscy musimy solidarnie tworzyć dochody budżetowe państwa. Oczywiście ważne jest, by te dochody były racjonalnie wydatkowane.

– dodał dr Kaszuba.

Jednym z filarów tych wydatków powinno być kształcenie ukierunkowane nie tylko na dobrze rozwinięte szkolnictwo wyższe czy usługi, ale także na branżę budowlaną czy mechaniczną.

Z gościem dnia rozmawiał Szymon Taranda.

--:--
--:--

Fot. Szymon Taranda

11 stycznia ·  08:38

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez