Wiadomości

Krzysztof Szczurek o ratownictwie polsko-ukraińskim

9 gru · 09:02
Krzysztof Szczurek o ratownictwie polsko-ukraińskim

W Bieszczadach Wschodnich na Ukrainie dobiega końca budowa ośrodka ratownictwa górskiego, powstającego przy wsparciu polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak poinformował Krzysztof Szczurek naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR – ośrodek w Sławsku to część projektu opartego o unijny program Polska-Białoruś-Ukraina. Jego celem jest koordynacja wspólnego polsko-ukraińskiego systemu ratowniczego w górach, a także – przygotowanie ośrodków szkoleniowych po obu stronach granicy.

Polski ośrodek powstał już w Równi pod Ustrzykami Dolnymi, trwa jego wyposażanie, natomiast dobiegają końca prace przy tworzeniu ukraińskiego centrum szkoleń w Sławsku. Krzysztof Szczurek wyjaśnił, że chodzi o zakupy specjalistycznego sprzętu ratowniczego i przygotowanie nowego systemu łączności zarówno dla ratowników ukraińskich, jak i polskich.

Projekt realizowany jest przez Fundację „SOS-na ratunek”. Jego wartość to prawie milion 900 tysięcy euro. Zakończy się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.

Partnerami projektu są: Ustrzyki Dolne, lwowska regionalna służba kontrolno-ratownicza oraz bieszczadzki GOPR.

Fot. R. Adamski

9 grudnia ·  09:02

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez