Wiadomości
RZESZÓW

Krzyże wolności dla działaczy Solidarności z Podkarpacia

23 wrz · 16:00
Krzyże wolności dla działaczy Solidarności z Podkarpacia

Ponad 20 osób, działaczy Solidarności z Podkarpacia, zostało odznaczonych przez prezydenta Polski Krzyżem Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczenia ponad dwudziestu działaczom opozycji antykomunistycznej wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, który powiedział, że każda z tych osób przeszła długą drogę weryfikacji. Każda z tych osób jest bohaterem, który przyczynił się odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że bez tych ludzi nasz kraj byłby jak Białoruś. Wśród odznaczonych jest pan Wit Tybulczuk.

Dzisiaj 80 letni lekarz walczył o wolność w Łańcucie. Dla niego, jak mówi, Krzyż Wolności i Solidarności jest najważniejszym odznaczeniem. Dodaje, że teraz nie ma tej solidarności, która była w tych czasach.
Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwszy był wręczony w 2012 roku.

fot. Olga Hałabud

23 września ·  16:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez