Wiadomości

Książę William w Rzeszowie

22 mar · 18:54
Książę William w Rzeszowie

Spotkanie z żołnierzami na terenie jednostki 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie było pierwszym punktem wizyty księcia Williama w Polsce. Następca brytyjskiego tronu spotkał się z żołnierzami kontyngentu międzynarodowego, w którym służą m.in. przedstawiciele brytyjskiej armii.

Przyszły monarcha rozmawiał z ministrem obrony narodowej, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem oraz wojewodą podkarpackim Ewą Leniart. Książę Walii pytał o sytuację w regionie po 24. lutego 2022 roku, a także w jaki sposób organizowana była pomoc ukraińskim uchodźcom.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła rządową strategię opartą o funkcjonowanie punktów recepcyjnych. Zwróciła też uwagę, że zorganizowanie pomocy było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu służb, samorządów, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Podkarpacia.

Podczas wizyty w Rzeszowie książę William podkreślił:

Nasze narody łączą silne więzi. Dzięki naszej współpracy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest również naszą i waszą wolnością, te więzi stają się jeszcze silniejsze (...) odwiedziłem Rzeszów, aby spotkać się ze stacjonującymi oddziałami i wysłuchać ich historii oraz wyrazić uznanie dla ich służby. Jestem poruszony ich pasją i wspólną determinacją w obronie naszej wspólnej wolności

- dodał brytyjski następca tronu cytowany przez służby prasowe ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Cytowany przez MON minister Mariusz Błaszczak powiedział:

Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jestem dumny z tego, że w obecności Księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i polskim za wspólną służbę na polskiej ziemi.

Obecnie w Polsce przebywa około 400 żołnierzy brytyjskich, większość z nich jest rozlokowana na południowym wschodzie kraju.

fot. rzeszow.uw.gov.pl

22 marca ·  18:54

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez