Wiadomości

Wizyta przedstawicieli instytucji transportowych z trzech kontynentów na budowie Via Carpatia

29 mar · 21:22
Wizyta przedstawicieli instytucji transportowych z trzech kontynentów na budowie Via Carpatia

Na Podkarpaciu rozpoczął się Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy pod nazwą  „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw". Organizatorami spotkania są Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu ITF, a biorą w nim udział ministrowie oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych z 23 państw i 3 kontynentów.

W środę (29.03) uczestnicy spotkania odwiedzili budowę tunelu na drodze Via Carpatia w Babicy. Jak powiedział podczas tej wizyty sekretarz generalny Międzynarodowego Forum Transportu Young Tae Kim, kiedy w roku 2006 Polska inicjowała powstanie Via Carpatii, nie wiadomo było, w jakich trudnych okolicznościach przyjdzie nam ją dokończyć.

Kiedy Kłajpeda zostanie drogą lądową połączona z Salonikami, wskaźnik połączenia Ukrainy w indeksie ITF wzrośnie do 82 miejsca. Wydaje się zatem, że nasza rola będzie miała także jeszcze większe znaczenie, jeśli chodzi o przyczynienie się do tego, by Ukraina na nowo mogła wejść do serca transportowego Unii Europejskiej

- dodał Young Tae Kim.

Jak z kolei powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dziś trudno wyobrazić sobie rozwijającą się Europę Środkową bez szlaków komunikacyjnych północ-południe.

Bez takich właśnie szlaków transportowych, jak Europa Trójmorza, bez takich szlaków jak Via Carpatia. Trudno sobie wyobrazić nowoczesne korytarze komunikacyjne na Ukrainę bez rozwiązań drogowych, jak te, na budowie których jesteśmy

- podkreślił minister infrastruktury.


Wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkacz mówił, że nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak ważny jest dla Ukrainy projekt Via Carpatia.

Od pierwszego dnia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę uświadomiliśmy sobie, jak istotne są nasze więzy i połączenia transportowe z Europą. Teraz, kiedy porty morskie są zamknięte, kiedy niebo nad Ukrainą jest zamknięte, całość ruchu pasażerskiego i towarowego odbywa się drogami. Zdajemy sobie sprawę, jak krytyczne znaczenie ma ten transport

- dodał ukraiński minister.


Carol Anne Petsonk, asystent sekretarza ds. lotnictwa i spraw międzynarodowych Departamentu Transportu USA mówiła, że patrząc na przebieg Via Carpatii można zobaczyć drzewo o silnych korzeniach i gałęziach, związane też z Ukrainą.

Widzę drzewo i podoba mi się ta silna podstawa i te gałęzie, które będą łączyć państwa Unii Europejskiej z Ukrainą. To jest właśnie to, co nazywamy połączeniem, w różnym znaczeniu tego słowa - łączenie, transport, możliwość połączenia się trzech mórz

- powiedziała Carol Petsonk.


W czwartek (30.03), w ramach Dialogu odbędzie się sesja, podczas której omawiana będzie rola i znaczenie transportu dla integracji europejskiej i swobodnego przepływu osób, towarów i usług, także w kontekście wojny trwającej na Ukrainie.

fot. Marek Maśniak

29 marca ·  21:22

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez