Wiadomości

Lekarze apelują o przyjmowanie szczepionek przeciw COVID-19

29 wrz · 17:04
Lekarze apelują o przyjmowanie szczepionek przeciw COVID-19

Eksperci zajmujący się wirusologią apelują o przyjmowanie szczepionek przeciw COVID-19. W całym kraju jedynie półtora miliona osób zdecydowało się na czwartą dawkę, uprawnione są osoby powyżej dwunastego roku życia, a od poniedziałku ze szczepień będą mogły skorzystać dzieci w wieku od 5 do 11 roku życia. W ostatnich tygodniach dobowa liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do kilku tysięcy.

Jolanta Kluz-Zawadzka, podkarpacki konsultant w dziedzinie epidemiologii zwraca uwagę, że za rosnącymi zakażeniami stoi m.in. jesienne ochłodzenie i częstsze przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych. Do wzrostu liczby infekcji przyczynia się też powrót dzieci do szkół oraz dorosłych do pracy po wakacyjnych urlopach.

Profesor Andrzej Cieśla, podkarpacki konsultant do spraw chorób zakaźnych apeluje o przyjmowanie szczepionki przypominającej, zwłaszcza przez osoby w podeszłym wieku, szczególnie narażone na niebezpieczny przebieg choroby. Jak zaznacza, po wielu miesiącach od przebycia COVID-19 lub przyjęcia poprzedniej szczepionki, nasza odporność ponownie spada i warto sięgnąć po dawkę przypominającą. Poziom szczepień na Podkarpaciu jest jednym z najniższych w kraju.

W Polsce minionej doby odnotowano 4275 zakażeń koronawirusem i 30 zgonów, a na Podkarpaciu nowych zakażeń jest 189. Zmarła jedna osoba.

29 września ·  17:04

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez