Wiadomości
NOWA DĘBA

Alfredówka i Cygany. Likwidacja szkół podstawowych

30 mar · 07:32
Alfredówka i Cygany. Likwidacja szkół podstawowych

Rada Miasta i Gminy Nowa Dęba zdecydowała o likwidacji dwóch szkół podstawowych. Od września nie będzie lekcji w Alfredówce i Cyganach. Uczniowie z tych sołectw będą się uczyć w Tarnowskiej Woli.

Radni wcześniej odrzucili projekt uchwały w sprawie przejęcia szkoły w Alfredówce przez Stowarzyszenie Veritas et Bonum. Jak powiedziała jego prezes Beata Kosior, organizacja ta ma już sukcesy w prowadzeniu niepublicznego przedszkola w tej miejscowości. Członkowie Stowarzyszenia oraz rodzice powiedzieli, że szkoła stwarza ich dzieciom bardzo dobre warunki do rozwoju i nauki.

Podczas sesji przewodniczący komisji budżetowej Paweł Grzęda nazwał szkołę w Alfredówce "szkołą widmo" i stwierdził, że stowarzyszenie nie przedstawiło możliwości finansowych, aby przejąć obowiązki organu prowadzącego. Natomiast wiceprzewodniczący rady miejskiej w Nowej Dębie Tomasz Wolan uznał, że liczniejsze klasy są bardziej korzystne dla rozwoju dziecka.

Procedura likwidacji  szkół w Alfredówce i Cyganach została rozpoczęta w lutym 2022 roku, kiedy to radni przegłosowali zamiar likwidacji szkół w Alfredówce i Cyganach z dniem 31 sierpnia 2023 roku. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie już wówczas wydało pozytywną opinię na temat likwidacji obydwu tych placówek

Od września dzieci z tych sołectw będą się uczyć w Tarnowskiej Woli.

Relacja Roberta Pytki.

--:--
--:--

fot. Robert Pytka

30 marca ·  07:32

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez