Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Marek Marecki o chorych bieszczadzkich żubrach

10 mar · 09:11
Marek Marecki o chorych bieszczadzkich żubrach

Trwa akcja eliminacji 40 chorych bieszczadzkich żubrów. Jak poinformował dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Marek Marecki zastrzelono dotąd 5 osobników. Nasz gość podkreśla, że myśliwi mają utrudnione zadanie m.in. ze względu na zimowe warunki a ostatnio także zbieraczy poroży, którzy płoszą stada.

Żubry cierpią na telazjozę — chorobę pasożytniczą wywołującą ślepotę. Chore muszą być wyeliminowane do końca roku. Nie zagrozi to ich populacji, bo jest ich wręcz za dużo.

Dyr Marecki spodziewa się, że w tym roku będzie już ok. 800 a wcześniejsze opracowania mówiły, że Bieszczady „pomieszczą”ok. 400
Dyrektor Marecki poinformował także, że leśnicy przygotowują kolejne atrakcje dla turystów. Budują infrastrukturę, wytyczają ścieżki a wiosną w każdym nadleśnictwie wyznaczone będą także duże obszary, w których dozwolone będzie całodniowe biwakowanie.

Takie kilkusethektarowe tereny pilotażowo wyznaczono w ubiegłym roku w dwóch bieszczadzkich nadleśnictwach: Cisna i Baligród. Aby w nich przebywać dłużej, trzeba jednak spełnić kilka warunków m.in. zgłosić to leśnikom.

Rozmawiał Janusz Jaracz.

--:--
--:--

Fot. Janusz Jaracz

10 marca ·  09:11

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez