Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Marek Matuła o Związku Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

12 maj · 09:10
Marek Matuła o Związku Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

Strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego otrzymają dziś w Warszawie swój sztandar. Uroczystość obędzie się o 12:00 na placu marszałka Piłsudskiego podczas obchodów 87. rocznicy jego śmierci i związanego z tym specjalnego zlotu, czyli „koncentracji” strzeleckich pododdziałów. Sztandar strzelcom podczas dzisiejszej uroczystości wręczy marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która jest również jego matką chrzestną.

Jak mówi Komendant Główny „Strzelca” Józefa Piłsudskiego Marek Matuła, uroczystość stanowi nawiązanie do międzywojennych tradycji „Strzelca”, to także wyraz uhonorowania współczesnych strzelców. Komendant Matuła przypomina, że reaktywacja ruchu strzeleckiego po upadku komunizmu rozpoczęła się właśnie na Podkarpaciu, był to również jeden z pierwszych regionów gdzie powstały pierwsze struktury Związku przed ponad 100 laty. Komendant „Strzelca” dodaje, że obecnie jednym z najważniejszych zadań związku jest wciąż kształtowanie postaw patriotycznych i proobronnych, ale także pomoc młodym ludziom w kształtowaniu ich charakteru.

Przypomnijmy Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, formalnie utworzony został w 2013 roku, w jego skład weszły m.in. Jednostki Strzeleckie należące do różnych Związków Strzeleckich funkcjonujących w Polsce, także na Podkarpaciu. Jest organizacją ogólnopolską z siedzibą w Rzeszowie, wielu jego członków tworzyło wcześniej inne organizacje strzeleckie po ich reaktywacji 30 lat temu. Obecnie liczy 4000 członków, ma swoje jednostki w całym kraju i we Lwowie.

Rozmowę prowadzi Jerzy Pasierb.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

12 maja ·  09:10

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez