Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Mariusz Grudzień o Polonii na świecie

1 maj · 09:00
Mariusz Grudzień o Polonii na świecie

Orzeł biały i flaga biało-czerwona są symbolami narodowymi ważnymi także dla naszych rodaków rozsianych po całym świecie. 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą, uchwalony przez Sejm w 2002 roku. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Jak powiedział na naszej antenie Mariusz Grudzień, prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, miłość do Ojczyzny nasi rodacy manifestują m.in. poprzez wywieszanie polskiej flagi w polskie święta narodowe, ale przede wszystkim przez codzienne działania na rzecz podtrzymywania języka i tradycji.

Na całym świecie, według danych Ministerstwa Sprawa Zagranicznych, żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia. Część z nich wyemigrowała z Polski albo "za chlebem", albo z powodów politycznych, albo łącząc się ze swoimi rodzinami. Część rodaków pozostała na dawnych Kresach RP, po przesunięciu granic w 1945 roku. Obecnie są to terytoria Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Z Gościem Dnia rozmawiała Iwona Piętak.

--:--
--:--


Fot. archiwum

1 maja ·  09:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez