Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Mariusz Ruszel o programie „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa”

22 gru · 09:04
Mariusz Ruszel o programie „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa”

Bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo klimatyczne – to obszary, którymi będzie się zajmował profesor Mariusz Ruszel z Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza. Jako jeden z dwóch Polaków został członkiem Niezależnej Grupy ds. Oceny Naukowej programu „Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa” realizowanego w ramach NATO. Pracę rozpocznie w styczniu.

Nasz gość powiedział, że jest to niezależna grupa ekspertów, która będzie się zajmować oceną naukową projektów w ramach natowskiego programu. Jego celem jest przede wszystkim promowanie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi sojuszu północnoatlantyckiego – mówi prof. Mariusz Ruszel.

W skład grupy wchodzą naukowcy i eksperci nominowani przez państwa członkowskie NATO, którzy są wybierani na podstawie ich wiedzy specjalistycznej w priorytetowych obszarach dla programu. To będzie praca w zakresie badań naukowych, rozwiązań związanych z innowacyjnością technologiczną bezpieczeństwa energetycznego i cybernetycznego – dodaje prof. Ruszel.

Program oferuje finansowanie, doradztwo eksperckie i wsparcie dla działań związanych z bezpieczeństwem cywilnym, które odpowiadają strategicznym celom NATO.

Z gościem dnia rozmawiał Szymon Taranda.

--:--
--:--

Fot. Szymon Taranda

22 grudnia ·  09:04

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez