Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Mariusz Warmiński o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej

15 sty · 09:27
Mariusz Warmiński o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej

Rozpoczynają się ferie i w związku z tym w najbliższą środę ruszają kursy Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Będzie ona jeździć na 9 km trasie z Majdanu koło Cisnej do Balnicy – tam i z powrotem 2 razy w tygodniu. Tak będzie do końca lutego.

Dla bieszczadzkich kolejarzy to duże wyzwanie – przy ciężkich warunkach samo przygotowanie torów może zajmować nawet tydzień, ale jak mówi prezes Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej Mariusz Warmiński, nie chodzi tu o zysk a o urozmaicenie oferty dla turystów. Sprzedaż biletów, z której kolejka się utrzymuje, może nie pokryć kosztów.

Jak dodaje Wermiński, zimowy przejazd kolejką jest bardzo malowniczy, przypomina konne kuligi, a skład ma ciągnąć parowóz. Jedzie się w odkrytych wagonach, na których środku stoją piecyki opalane drewnem – sami turyści muszą pilnować ognia.

Bieszczadzka kolejka w ostatnich latach mocno się rozwinęła i ma kolejne plany. To m.in. ścieżka widokowa w koronach drzew przy głównej stacji. Fundacja chce też organizować koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Może to robić w wybudowanej 60-metrowej długości wiacie, co uniezależnia ją od kaprysów pogody.

Rozmowę poprowadził Janusz Jaracz.

--:--
--:--

Fot. archiwum

15 stycznia ·  09:27

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez