Wiadomości
USTRZYKI DOLNE

Marmurowa tablica poświęcona Chaimowi Eissowi zawisła w Ustrzykach Dolnych

22 lis · 15:04
Marmurowa tablica poświęcona Chaimowi Eissowi zawisła w Ustrzykach Dolnych

Biała marmurowa tablica poświęcona Chaimowi Eissowi zawisła w przedsionku biblioteki w Ustrzykach Dolnych – miejscu nieprzypadkowym, bo tu przed wojną mieściła się synagoga. Upamiętniony bohater był ortodoksyjnym żydem, wojna zastała go w Szwajcarii i tam zaangażował się w pomoc tym, którzy znaleźli się pod okupacją.

Fałszywe dokumenty produkowała tzw. grupa Ładosia – polscy dyplomaci – Żydzi najpierw dostarczali niezbędne dane, a potem zajmowali się przekazywaniem paszportów zainteresowanym. Finansowali także całe przedsięwzięcie.

Jak mówił prezes IPN Karol Nawrocki to była – obok militarnej – dyplomatyczna walka o niepodległość i ludzką godność. Eiss poświęcił jej wszystko – majątek, czas, a także życie. Zmarł na serce w 1943 roku jeszcze z łóżka szpitalnego prowadząc korespondencję, która ratowała Żydów z gett.

Jak dodawano w trakcie uroczystości,trzeba przypominać Chaima Eissa – postać niemal zupełnie nieznaną – nawet dyrektor biblioteki przyznaje, że dowiedział się o nim od IPN, gdy instytut przygotowywał dzisiejszą uroczystość.

Fot. Janusz Jaracz

22 listopada ·  15:04

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez