Wiadomości
SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI

Młodzież za legendy odebrała nagrody

17 gru · 20:44
Młodzież za legendy odebrała nagrody

W Szkole Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej, w gm. Ropczyce, rozstrzygnięto dzisiaj powiatowy konkurs literacki „Wędrówka z legendą przez ziemię ropczycko-sędziszowską”.

Miał on zachęcić uczniów do czytelnictwa, poznawania tradycji, dziejów, pielęgnowania ojczystej mowy i troski o kulturę języka. Chodziło w nim o zredagowanie legendy związanej z powiatem ropczycko-sędziszowskim. Praca Justyny Kopali, która zdobyła 1 miejsce w kat. szkół podstawowych, powstała w oparciu o różne opowiadania.

Moja legenda dotyczyła miejscowości, w której się urodziłam, czyli Niedźwiady. Zawarłam w niej nazwy różnych zabytków, miejsc oraz jej historię prawdziwą i trochę zmyśloną.

– tłumaczy laureatka.

Finałowi towarzyszył tajemniczy, pełen legend klimat. To za sprawą wyboru miejsca do jego przeprowadzenia, który nie był przypadkowy. Szkoła w Niedźwiadzie Dolnej jest jedyną w Polsce noszącą im. Baśni Polskiej.

Jak zapowiedziała wicestarosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego Bernadeta Frysztak, wkrótce zostanie wydana publikacja, w której znajdą się zwycięskie legendy.

Komisja, która oceniała prace stwierdziła, że język był wyjątkowy, styl niesamowicie barwny. To wszystko pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość, że nasi uczniowie czytają książki i są uzdolnieni polonistycznie.

– dodała wicestarosta Bernadeta Frysztak.

Ze szczegółowymi wynikami konkursu będzie można zapoznać się na stronie internetowej starostwa powiatowego w Ropczycach.

Fot. M. Idzik

17 grudnia ·  20:44

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez