Wiadomości
RZESZÓW

Monety z wizerunkiem króla Stanisława Leszczyńskiego w sprzedaży NBP

26 sty · 12:03
Monety z wizerunkiem króla Stanisława Leszczyńskiego w sprzedaży NBP

Prawdopodobnie kilka złotych i kilkadziesiąt srebrnych monet kolekcjonerskich można było kupić dziś rano w Narodowym Banku Polskim w Rzeszowie. Oficjalnie liczba numizmatów trafiających do poszczególnych oddziałów NBP nie jest podawana. Do obiegu trafiła moneta z wizerunkiem Stanisława Leszczyńskiego - 22 z serii "Skarby Stanisława Augusta". Upamiętnia króla Polski w latach 1704-1709 oraz 1733-1736.

Złote monety sprzedawano za 20 tys. zł, a srebrne po 850 zł. Nie dla wszystkich oczekujących starczyło numizmatów. Lista kolejowa zawierała około 90 nazwisk. Niektórzy stali w kolejce przez dwa dni.

Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Skarby Stanisława Augusta” w 2013 r.  Planowane są jeszcze dwie w tej kolekcji. Stanowi ona odwzorowanie osiemnastowiecznej kolekcji medalierskiej. Pierwowzór został wykonany na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego i przedstawia 23 monarchów. Współczesna odsłona "Skarbów Stanisława Augusta" to 24 monarchów – 23 z oryginalnej królewskiej kolekcji oraz dodatkowo portret Stanisława Augusta.

Moneta z wizerunkiem króla Leszczyńskiego została zabezpieczona w dedykowany kapsel. Jest dostarczana w drewnianym etui wraz z dołączonym certyfikatem autentyczności. Na awersie, w półkolu od lewej strony do prawej znajduje się napis "RZECZPOSPOLITA POLSKA". U dołu wizerunku orła jest data emisji waloru. Pod wizerunkiem orła, po prawej stronie - znak mennicy. W centralnej części na wyodrębnionej płaszczyźnie widnieje inskrypcja. Natomiast na rewersie znajduje się stylizowany wizerunek popiersia Stanisława Leszczyńskiego i napis "STANISLAUS I. LESZCZYNIUS".

fot. Barbara Kozłowska

26 stycznia ·  12:03

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez